Már szombaton több ezren indultak el a hagyományos srebrenicai békemenetben a bosznia-hercegovinai Tuzla melletti Nezuk faluból, tegnap este érkeztek meg Srebrenicába, ahol ma emlékeznek meg a huszonkét évvel ezelőtti mészárlásról.
A résztvevők az elmúlt napokban ellentétes irányban tették meg azt az útvonalat, amelyen a srebrenicai muszlimok 1995-ben menekültek a tömegmészárlás elől.
Ma a megemlékezés keretében a Srebrenicától északra fekvő Potocari faluban kialakított emlékhelyen 70 újonnan azonosított áldozatot temetnek el, amivel 6574-re nő az oda temetett áldozatok száma.
A kelet-boszniai Srebrenica a boszniai háború idején az ENSZ védelme alatt állt, a környékbeli muszlim lakosság ezért itt keresett menedéket.
A boszniai szerb csapatok 1995. július 11-én foglalták el a várost, és a 400 felfegyverzett holland ENSZ-békefenntartó tétlensége mellett mintegy nyolcezer muzulmán férfit és fiút hurcoltak el, akiket a következő napokban lemészároltak.
A vérengzést a hágai Nemzetközi Törvényszék népirtásnak minősítette, a történteket a második világháború óta Európában elkövetett legszörnyűbb mészárlásnak tartják.
A hivatalos szerb álláspont ugyan elismeri, hogy szörnyű bűncselekmények történtek Srebrenicában, de a gyilkosságokat nem tartja népirtásnak.
Bűnösnek találták
Az ellene felhozott tizenegy vádpontból tízben bűnösnek találta, és negyvenéves börtönbüntetésre ítélte Radovan Karadzic volt boszniai szerb elnököt csütörtökön a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszék. Karadzic fellebbezett az ítélet ellen.
A hágai fellebbviteli bíróság egyébként nemrég mondta ki, hogy részben felelőssé tehető a holland kormány mintegy háromszáz boszniai muzulmán haláláért, akiket szerb katonák 1995-ben meggyilkoltak, miután elhurcolták őket a holland ENSZ-békefenntartók bázisáról.
Korábbi sajtóhírek alapján várhatóan kétszáz olyan egykori katona is beperli a holland államot, akiket annak idején Srebrenicába vezényeltek békefenntartóként.
A felperesek jogi képviselője közölte, hogy ügyfelei a mészárlás óta eltelt 22 év után egyenként jelképes 22 ezer eurós kártérítést követelnek az elszenvedett traumáért. A panaszosok állítása szerint ugyanis a holland kormány tudhatta, hogy a misszió teljesíthetetlen, a világ ráadásul azóta is őket okolja, mert nem tudták megelőzni a vérfürdőt – vélekednek az egykori katonák.