A tizenkilenc éves Harun Szajed azt tervezte, hogy öngyilkos bombamerényletet hajt végre, de előbb géppisztoly-sorozatot ad le áldozataira. Mindenképp az iszlám mártírja akart lenni.
Tervei megvalósításához robbanóanyagra és lőfegyverre volt szüksége. Úgy bukott le, hogy evégett dzsihádista kapcsolatokat keresett, és tárgyalni kezdett a merénylet anyagi fedezetének biztosításáról. Szajed nem tudta, hogy tárgyalópartnere a brit terrorelhárítás beépített embere volt. Végül ő maga szerzett százötven fontot, s ezt egy kávézóban megbeszélt találkozón adta át új ismerősének, aki vállalta, hogy az összeg ellenében készít neki bomba elrejtésére alkalmas mellényt és leszállítja egy repeszbomba alkatrészeit.
A párbeszédről rejtett kamerával felvétel készült. Szajed azt mondta a beszélgetés során: "Tudom, hogy vagy meghalok, vagy bebörtönöznek, de tettem jutalmául végül a dzsannába, azaz a mennyekbe jutok."
A BBC Rádió tavaly szeptemberben rendezett szabadtéri megakoncertet a londoni Hyde Parkban, Elton John és a Status Quo felléptével. Szajed ennek az eseménynek a közönségét akarta megtámadni. A hónap elején letartóztatták.
A brit terrorelhárítás 2013 óta tizennyolc hasonló merénylettervet hiúsított meg.
A tárgyaláson Szajed azt vallotta, hogy nézetei a dzsihádról megváltoztak, és immár elítéli a manchesteri popkoncerten májusban elkövetett, huszonhárom halálos áldozatot követelő iszlám robbantás elkövetőit is.
De a megcáfolhatatlan bizonyítékok hallatán kénytelen volt beismerni bűnösségét, és elfogadni az életfogytiglanra szóló ítélet indoklását - ahogy a bíró mondta: "egy nagy hagyományú, ősi vallás törvényeit durván eltorzítva, barbár és kegyetlen bűnszövetkezet szolgálatába állt."