Ha a második fordulóra is megmarad a mostani lendület, Emmanuel Marcon pártja
abszolút többséget szerezhet
a francia törvényhozásban – mondta Szűcs Anita Franciaország-szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem docense.
„445 mandátumot is elvihet az 577 fős nemzetgyűlésben. Ez bőven több, mint az abszolút többség. Ez olyan nagy, hogy a második világháború óta egyetlen pártnak sem ilyen nagy többsége, 1993 óta pedig pártszövetségnek ekkora előnye.”
Az abszolút többség megszerzését segíti a 2002-es alkotmányreform, a választási törvény módosítása, amivel az elnökválasztás utáni hetekre tették a döntést a parlament összetételéről, megkönnyítendő az államfő munkáját.
„Mégis izgalmas volt ez a mostani választás, hiszen egy olyan formáció nyert, ami még nem is létezett korábban: pártként csak egy hónapja jegyezték be, addig csak mozgalom volt. A francia rendszer 1958 óta a nagy pártokat favorizálja. Az, hogy egy pici, nem létező formáció ilyen gyorsan felépítse magát, egyáltalán az 557 választókerületben jelöltet tud kiállítani és meg tudja szerezni a mandátumszámokat, hatalmas teljesítmény.”
Szűcs Anita azt mondta, nagyon sok tényező játszott szerepet abban, hogy „A Köztársaság lendületben” nevű párt ennyire előretört.
„Az elnökválasztásokat megelőzően már novembertől azt lehetett látni, hogy a hagyományos nagy pártok belső megosztottsággal küzdenek, ami oda vezetett, hogy nem tudták úgy átvinni az üzeneteiket, hogy mobilizálni tudják a választókat. Az eredmények tükrében látszik az is, hogy mindkettő rossz taktikát választott, ugyanis a saját szélsőségei felé ment el éslett középen egy olyan hely, ahova Macron pártja be tudott nyomulni.
Egy centrista erő nyert egy olyan választási rendszerben, ami nem favorizálja a centristákat”
A francia szavazók most a politikai élet megújítását várják Emmanuel Macrontól és pártjától, ezért nagy nyomás nehezedik az államfőre – mondta a Budapesti Corvinus Egyetem docense.
Macron és Trump
Emmanule Macron francia elnök – részben folytatva az elődjei által megkezdett utat – az európai védelmi képességek növelésével tervei szerint tovább erősíti a francia haderőt, illetve növeli annak szerepvállalását – mondta Szűcs Anita Franciaország-szakértő. A Budapesti Corvinus Egyetem docense jelezte, a francia államfő számára kedvező, hogy a NATO legerősebb államának vezetője, Donald Trump amerikai elnök nagyon különböző személyiség.
„Trump habitusa, az amerikai politika inkonzisztenciája lehetőséget nyújt Macronnak arra, hogy demonstrálja, Európában és személyesen benne is van annyi spiritusz, hogy ellensúlyozni tudja a mostani amerikai zavart. Ha az Egyesült Államok külpolitikája most nem olyan világos és hatékony, Európa át tudja venni a szerepét. A világpolitikai versenyfutásban
Trump lehetőséget ad Macronnak, hogy demonstrálja, Európát komolyan kell venni.”
Szűcs Anita szerint a francia vezető kész lehet akár az észak-atlanti szövetségen belül is komolyabb szerepet vállalni a mostaninál.
„A NATO-n belül átvesz olyan feladatokat, amelyeket az Egyesült Államok esetleg nem hajt végre. A szír szerepvállalásnál Franciaország fajsúlyosabban áll az Egyesült Államok mellett, és
ha hezitál, átvesz bizonyos vezető szerepeket.
A vezető szerepért folytatott harc itt már megjelenhet egyes konfliktusokban.”
Oroszországgal Párizs várhatóan a hagyományos hatalmi egyensúly politikáját követi majd – mondta a szakértő.
„Ellensúlyozni fogja az Egyesült Államok mostani helyzetét azzal, hogy
közeledik Putyinhoz,
lesz egyfajta francia-orosz közeledés, ami Szíria és az ukrán válság miatt is fontos.”
Macron már korábban kifejtette leendő Európai Uniós elképzeléseit, például az európai gazdasági kormányzás létrehozásának fontosságát, amiben a francia elnök a németeknél gyorsabb ütemtervet támogat.