Goodale sajtóértekezletén úgy vélekedett, hogy országában senki nem javasol falat építeni a határ mentén. Hozzátette azonban, hogy nagyon is szükség van a menedékkérők biometrikus és életrajzi adatainak alapos ellenőrzésére, mert csak így lehet kideríteni, hogy az illető honnan és milyen úton érkezett amerikai földre, mielőtt Kanadába akarna átlépni, ezen kívül ki kell küszöbölni a terrorcselekmények kockázatát.
John Kelly ugyanezen a napon a CBC televíziónak adott interjújában elmondta: azok, akik illegálisan akarják átlépni az amerikai-kanadai határt, többnyire
csak átutazóban vannak és csak néhány napot töltenek az Egyesült Államok területén.
Goodale ezzel kapcsolatosan elmondta sajtóértekezletén: az amerikai belbiztonsági miniszterrel folytatott megbeszélések során megegyeztek abban, hogy közösen derítik fel az effajta bevándorlás természetét.
Elsősorban azt akarják pontosan megtudni, hogy milyen csoportok érdekeltek ebben a migrációban, hány ember lépi át illegálisan az amerikai-kanadai határt, s előtte mennyi időt töltenek az Egyesült Államok területén, milyen tényezők késztetik őket erre az utazásra, s hogy logisztikai szempontból miként érkeznek ebbe a térségbe. A két ország tulajdonképpen részletesen fel akarja térképezni a határ két oldalán uralkodó helyzetet - tette hozzá Goodale.
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök februárban a parlament előtt leszögezte: Kanada nem zárja le határait, továbbra is elfogadja az Egyesült Államokból illegálisan érkezők menedékkérelmét, de megfelelő intézkedésekkel szavatolni fogja a kanadaiak biztonságát.
A kérdés azért került ilyen hirtelen terítékre Ottawában, mert a korábbi hetekben megemelkedett a határt távoli, elszigetelt, őrizetlen helyeken az Egyesült Államokból illegálisan átlépők száma,
sok menedékkérő ugyanis attól tart, hogy kitoloncolják az Egyesült Államokból.
"Kanada azért maradhat nyitott ország, mert a kanadaiak bíznak a bevándorlási rendszerben, a határok épségében és abban a segítségben, amelyet azoknak nyújtunk, akik biztonságot keresnek" - mondta akkor a miniszterelnök. Hozzátette: kormánya a jövőben is meg fogja találni az egyensúlyt a szigorú bevándorlási rendszer és a szükséget szenvedőknek nyújtandó segítség között.
Az ellenzéki kanadai konzervatívok ugyanakkor azt követelik, hogy a baloldali-liberális ottawai kormány vegye elejét a menedékkérők illegális beáramlásának, mondván, hogy ez biztonsági kockázatot jelent, és az országnak nincsenek erőforrásai, hogy gondoskodjon a menedékkérőkről.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!