A londoni székhelyű és Szíriában kiterjedt aktivistahálózattal bíró OSDH beszámolója szerint az ország középső részén fekvő Hama tartományban, valamint a főváros, Damaszkusz közelében a felkelők és a katonák között kisebb harcok bontakoztak ki. Egy ellenzéki aktivista úgy tudja, hogy egy felkelő megsebesült.
Rámi Abder-Rahmán, a szervezet igazgatója az AFP francia hírügynökségnek pénteken azt mondta, hogy a tűzszünetet komolyabban egyik fél sem sértette meg, és a fegyvernyugvás életbe lépése óta egyetlen civil halálos áldozatot sem jegyeztek fel.
A főbb szíriai felkelőcsoportok által jóváhagyott, de a terrorszervezetekre, köztük az Iszlám Államra (IÁ) és a kurd Népvédelmi Egységekre (YPG) nem vonatkozó tűzszünetről szóló egyeztetésekben az Egyesült Államok nem vett részt, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter viszont azt mondta: Washington csatlakozhat a békefolyamathoz, miután január 20-án hivatalba lép Donald Trump megválasztott elnök.
Amennyiben a mostani fegyvernyugvás tartósnak bizonyul, megkezdődnek a kazah fővárosban, Asztanában a szíriai polgárháború lezárását célzó béketárgyalások, amelyek az ENSZ égisze alatt februárban Genfben tartandó megbeszéléseket egészítenék ki. Nurszultan Nazarbajev kazah elnök pénteken el is rendelte a Szíria-konferencia előkészítését.
A korábban Moszkva és Washington közreműködésével tető alá hozott, februárban, illetve szeptemberben életbe lépett tűzszünetek heteken belül összeomlottak. Recep Tayyip Erdogan török elnök szerint a mostani fegyvernyugvás viszont "történelmi lehetőség" a szíriai háború lezárására.
Az Oroszországhoz hasonlóan Bassár el-Aszad szíriai elnököt támogató Irán külügyminisztere pénteken "jelentős sikernek" nevezte a tűzszünetet. Mohamed Dzsavád Zaríf az egyik közösségi oldalon azt írta, hogy a következőkben erre a fegyvernyugvásra építve kell gyökerestül kiirtani a "szélsőséges terrort". Az Irna hivatalos iráni hírügynökség szerint a tárcavezető előzőleg telefonon beszélt Lavrovval.
A 2011-ben erőszakkal elfojtott békés tüntetésekkel kezdődő, majd polgárháborúba torkollott, Aszad-ellenes szíriai népfelkelés több mint 300 ezer halálos áldozatot követelt és több mint 11 millió embert kényszerített otthona elhagyására.