eur:
393.18
usd:
367.85
bux:
66029.88
2024. április 24. szerda György

Gyévai Zoltán: nehezen akadályozhatja meg a kormány az uniós árszabályozás eltörlését

Nehéz dolga lesz a magyar kormánynak, ha meg akarja akadályozni az Európai Bizottság hatósági áram-árak eltörlésére vonatkozó tervezetét - mondta az InfoRádióban Gyévai Zoltán. A Bruxinfó főszerkesztője hozzátette azt is, a javaslat még jelentősen átalakulhat a megbeszéléseken, összetettsége miatt azonban különösen bonyolult tárgyalásokra kell számítani.

Az a javaslat, amely kivezetné az árszabályozást, a hatósági árakat a villamosenergia-piac kiskereskedelmi szegmensében, egy ötéves átmeneti időszak után valósulna meg és nem járna automatikusan – mondta a Bruxinfó főszerkesztője.

„A tagállamoknak be kellene jelenteniük az Európai Bizottságnak, hogy vannak árszabályozások, ilyen például a rezsicsökkentés, és meg is kell indokolni, miért tartja ezt a kormány szükségesnek."

Gyévai Zoltán hozzátette, az Európai Bizottság viszont abból indul ki, hogy csak a védett fogyasztókról, tehát a szociálisan hátrányos fogyasztókról vagy háztartásokról lehet szó, akik nehezen tudják megfizetni a villamos energia árát. Hozzátette, nem lenne tehát garantált az ötéves átmeneti időszak, hanem meg kellene küzdeni az Európai Bizottsággal.

Mint a Bruxinfó főszerkesztője kiemelte, ez egy javaslat, aminek még át kell mennie a jogalkotási mechanizmuson; az Európai Parlamenten és a Tanácson is. Ehhez minősített többség és együtt döntés szükséges.

„Ha 28 tagállam leül és megbeszél valamit, az még nem jelenti a történet végét, hiszen az Európai Parlamentnek ugyanolyan jogosítványai vannak. A végén, amikor mindkét intézmény megszüli a saját álláspontját, azt még össze kell fésülni.”

A Bruxinfó főszerkesztője elmondta, nincs senkinek vétójoga, ami megnehezíti a magyar kormány helyzetét, hiszen össze kell tudni hozni egy blokkoló kisebbséget az Európai Bizottság javaslatával szemben. Gyévai Zoltán hozzátette, ez egyébként egy átfogóbb csomagnak egy eleme. Azt teszi bonyolulttá a tárgyalását, hogy mindenki látni fogja benne a számára előnyös és a hátrányos részeket.

„Az tudjuk, hogy több országban – Franciaországban, Szlovákiában – is van és többen – Romániában, Bulgáriában – volt korábban árszabályozás. Az pedig nem játszik a magyar kormány kezére, hogy több ország az IMF-fel kötött finanszírozási hitelmegállapodásának része volt az is, hogy az árszabályozást kivezessék” - fogalmazott Gyévai Zoltán.

További részletek az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában, szerdán este hét óra után.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor a Szakma Sztár fesztiválon: "ha csinálsz valamit, csináld világszínvonalon, ez rám is vonatkozik"

Nehéz ugyan szerinte kisilabizálni, hogy mit hoz a jövőt, de a kormány segít abban az MKIK-val összefogásban, hogy megfelelő, korszerű, időt álló képzésben részesülhessenek a fiatalok egy veszélyes világban is - mondta a miniszterelnök egy fiatalok szakmaválasztását segítő fesztivál szónokaként.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Mi lesz a jövő fenntartható technológiája?

Mi lesz a jövő fenntartható technológiája?

A technológia akkor érdekes, ha az egy hosszútávú, jó célt tud támogatni. Bár sok régi beidegződést meghaladtunk az elmúlt időszakban Magyarországon is, de még most is sok a kihívás. Mi tudja segíteni a technológiákban a zöld átmenetet? Melyik technológiában hisznek most a nagyvállalatok? Milyen szerepet játszik ebben a digitalizáció? Gazdaságilag ez mennyire fenntartható és min kellene változtatni a zöld átállás megvalósítása érdekében? Többek között ezekről a kérdésekről beszéltek a Portfolio Sustainable Tech 2024 konferenciának szakértői Szoboszlai Beáta, a PwC Magyarország energiaipari és közműszolgáltatási tanácsadási igazgatójának moderálásában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×