Az amerikai elnök helyi idő szerint hétfőn este Európába indult, ahol először Görögországban tesz látogatást, majd Németországban folytat tárgyalásokat. Berlinből Barack Obama Peruba utazik, s onnan tér vissza Washingtonba.
A látogatást még akkor tervezték el, amikor biztosnak látszott a demokrata jelölt, Hillary Clinton elnökválasztási győzelme, s így a vizit - amerikai kommentárok megállapításai szerint - "kényelmes" búcsúlátogatásnak ígérkezett. Ám a választást a republikánus jelölt, Donald Trump nyerte meg, s ez a világ jó néhány országában aggodalmat keltett, egyebek között amiatt, hogy vajon a megválasztott elnök milyen szövetséges lesz, milyen mértékben tart ki a választási kampányban hangoztatott külpolitikai nézetei mellett.
Obama elnök ezért - mint Ben Rhodes, a helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó az utazás előtti sajtóbeszélgetésen elmondta - arra számít a mostani európai látogatásain, hogy elsősorban az Egyesült Államok várható külpolitikája lesz napirenden. A választási kampányban Obama többször is azt mondta, hogy megítélése szerint Donald Trump "felkészületlen", és "hiányoznak az alapvető ismeretei" az európai, a közel-keleti és az ázsiai politikáról, és a világ vezető politikusainak igazuk is van, amikor "zavarba jönnek" Trumptól. Barack Obama most arra készül, hogy megnyugtassa Washington szövetségeseit: az Egyesült Államok változatlanul megbízható partner lesz, és Donald Trump szintén elkötelezettje a NATO-nak. Ezt a leköszönő elnök egyébként hétfői washingtoni sajtókonferenciáján - amely első volt az elnökválasztás óta - el is mondta.
Az amerikai elnök először Athénba érkezik, ahol kedden Alekszisz Ciprasz baloldali görög kormányfővel tárgyal és beszédet mond a demokráciáról és a globalizálódásról. A görög kormány egyelőre nem kommentálta Donald Trump győzelmét, csupán Nikosz Pappasz államminiszter - Ciprasz egyik bizalmas munkatársa - nyilatkozott, kijelentve: "várunk és meglátjuk, de mindenki arra számít, hogy az Egyesült Államok kormánya továbbra is a mi oldalunkon lesz".
A görög fővárosból Obama Berlinbe utazik, s ezzel kapcsolatban Ben Rhodes fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy Obamának "egész elnöksége során Angela Merkel kancellár volt a legszorosabb szövetségese". A német fővárosban lesznek az Egyesült Királyság, Franciaország, Olaszország és Spanyolország vezetői is, akik a migrációról, az ukrajnai helyzetről, s az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni küzdelemről tanácskoznak majd.
Obama elnök a dél-amerikai Peruban zárja körútját, ahol az Ázsiai-Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcsértekezletén vesz részt. Az APEC-csúcson jelen lesz Hszi Csin-ping kínai államfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök is. Ben Rhodes helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó a sajtóbeszélgetésen kiemelte, hogy a limai tanácskozáson hangsúlyosan szó esik majd a csendes-óceáni térséggel tervezett szabadkereskedelmi megállapodásról (TPP). Ennek megkötését kampányában Donald Trump határozottan ellenezte.