Nem vált be az Iszlám Állam proféciája

Infostart
2016. október 17. 13:32
Egy jelképes jelentőségű falvat vesztett el az Iszlám Állam, amikor a szíriai lázadók és az őket támogató török csapatok visszafoglalták Dabik települést. A dzsihadisták azt mondták: ez lesz a helyszíne a Nyugattal való végső összecsapásuknak.

A jövendölés végül nem vált valóra és így az Iszlám Állam nem csak harctéri, hanem propagandavereséget is szenvedett.

A Daes szélsőségesei már régóta mitológiai jelentőséget tulajdonítottak a szíriai Dabik falunak. Egy prófécia szerint ugyanis az ítélet napja előtt itt ütköznek majd meg egy végső csatában a muszlimok a hitetlenekkel.

Az igazán nagy csata azonban nem itt, hanem Irak második nagyvárosában, Moszulban várható. A város visszaszerzését célzó offenzíva kezdetét hétfőn hajnalban jelentette be az iraki kormány.

A Dabikot visszafoglaló szíriai lázadókat török tankok és harci gépek támogatták. A szövetségesek vasárnap egy másik közeli falut is felszabadítottak.

Az Iszlám Állam médiagépezete már Dabik elvesztése előtt válságkezelő üzemmódba kapcsolt és azt mondta: a jövendölésben leírt ütközet nem a mostani. A dzsihadisták két éve még fontosnak tarották, hogy itt öljék meg egyik amerikai túszukat, Peter Kassigot.

A harctéri győzelem jó hír a Szabad Szíriai Hadsereg nevű, valójában több lázadó csoportot összefogó erőnek – mert így azt tudja sugallni, hogy még mindig fontos tényező a szíriai konfliktusban és nem csak a dzsihadista Al-Nuszra Front tud eredményeket felmutatni.

A lázadóknak segítséget nyújtó Törökországnak közben saját céljai vannak Szíria északi részén. Ankara azért lépett közbe, hogy határai közelében ne a kurd erők űzzék el az Iszlám Államot. A szíriai kurdok megerősödése növelhetné a szeparatizmus veszélyét a törökországi kurdok körében

Közben azt követően, hogy Svájcban eredménytelenül zárult a szíriai konfliktusban valamilyen módon résztvevő hatalmak találkozója, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia újabb szankciókkal fenyegette meg az Aszad-rezsimet és Moszkvát Kelet-Aleppo bombázása miatt.

John Kerry amerikai külügyminiszter a tárgyalások után Londonban azt mondta: naponta követnek el „emberiesség elleni bűnöket” a városban. Kerry brit kollégájával, Boris Johnsonnal együtt arra sürgette Moszkvát - és közvetve az Aszad-rezsimet - , hogy egyezzen bele egy újabb szíriai tűzszünetbe.

A segélyügynökségek szerint 72 órás fegyvernyugvásra lenne szükség, hogy be tudják vinni az élelmiszert és ki tudják vezetni a távozni akaró civileket Aleppo keleti részéről és a környező vidékről.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
161017 KUL1 1000 Szvetnik - Nem vált be az Iszlám Állam proféciája
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást