"A szabad lengyel jogrendszer eddigi története során még soha nem került sor ilyen drasztikus lépésekre a bíróságok különféle szintjein befolyásuk korlátozása érdekében" - szólt a kongresszus zárónyilatkozata.
A részt vevő bírák felszólították a kormányt és az államfőt, hogy tartsák tiszteletben az alkotmánybíróság döntéseit, és tartózkodjanak az alkotmánybírák politikailag motivált kinevezésétől. Az ítészek szerint a nyilvános párbeszéd érdekében a kormánynak ismertetnie kellene az igazságügy tervezett reformjára vonatkozó lépéseit is.
A 15 fős lengyel alkotmánybíróság belpolitikai csatározás helyszínévé vált az elmúlt hónapokban. A tavaly októberi lengyel parlamenti választások előtt a jobboldali Polgári Platform (PO) és koalíciós társa, a Lengyel Parasztpárt által vezetett szejm egy törvénymódosítással öt új bírót választott parlamenti ciklusa végén a testületbe. Azonban a választások nyomán abszolút többséghez jutott nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) ezt a lépést alkotmányellenesnek minősítette, és érvénytelenítette. Az új szejm 5 másik bírót választott, és Andrzej Duda lengyel elnök végül őket nevezte ki. Közben az alkotmánybíróság az előző kormány alatt megválasztott bírák közül háromnak a megválasztását alkotmányosnak ítélte.
Az Európai Unió a PiS-kabinet megalakulása óta többször vetette a lengyel kormány szemére, hogy veszélybe sodorja a jogrendszer függetlenségét.