Észak-Korea ballisztikus rakétát lőtt ki

InfoRádió / MTI
2016. augusztus 3. 07:19
Észak-Korea ballisztikus rakétát bocsátott fel szerdán az ország délnyugati részéből, amely a tengerbe zuhant keleti partvidékén - közölte a dél-koreai hadsereg vezérkara.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozataiban eltiltotta Phenjant a ballisztikusrakéta-kísérletektől.

A szerdai teszt során a fővárostól, Phenjantól délnyugatra fekvő Hvanghe tartományból bocsátották fel a rakétát.

Két héttel korábban Phenjan három Scud típusú ballisztikus rakétát indított, amelyek 500-600 kilométer megtétele után a Japán-tengerbe csapódtak, nem messze Észak-Korea keleti partvidékétől. Később a hatóságok azt közölték, hogy a gyakorlatban dél-koreai kikötők és repterek ellen hajtottak végre színlelt megelőző csapást.

Április óta Észak-Korea több alkalommal tesztelt ballisztikus rakétát, ezek a Japán-tengerbe csapódtak be. Phenjan nemrégiben közelebbről meg nem határozott megtorló intézkedésekkel fenyegetőzött arra az esetre, ha Dél-Koreába amerikai THAAD típusú rakétaelhárító rendszert telepítenek az év végén.

Japán tiltakozott, Washington kész megvédeni szövetségeseit

Japán tiltakozott szerdán az észak-koreai rakétakísérlet miatt, Washington közölte, kész megvédeni szövetségeseit. Tokióban összehívták a nemzetbiztonsági tanácsot.

Phenjan szerdán rakétakísérletet hajtott végre, a Rodong típusú közép hatótávolságú rakéta ezer kilométernyi repülés után a tengerbe zuhant, Japán kizárólagos gazdasági övezetében, 250 kilométerre nyugatra Oga-félszigettől.

Nakatani Gen japán védelmi miniszter kijelentette, hogy a rakétakísérlet "komoly fenyegetés" országa biztonságára. A rakéta becsapódása ugyanakkor az első értesülések szerint nem okozott kárt.

Japán diplomáciai csatornákon keresztül a kínai fővárosban, Pekingben jegyzéket intézett Észak-Koreához, amelyben határozottan tiltakozott a történtek miatt.

A tokiói kormány közleményében kitért arra, hogy Phenjan megsértette az ENSZ Biztonsági Tanácsa észak-koreai rakétakísérletek tilalmára vonatkozó határozatát, továbbá a rakéta indítása veszélyezteti a térségbeli légiközlekedés és hajózás biztonságát.

Nakatani Gen megerősítette, ez az első ilyen eset. Elrendelte egyben, hogy a japán védelmi erők maradjanak riadókészültségben és gyűjtsenek további adatokat.

Az Egyesült Államok kész megvédeni szövetségeseit - jelentették be Washingtonban. Anna Richey-Allen külügyi szóvivő kijelentette: "Szövetségeseinkkel és partnereinkkel világszerte készen állunk arra, hogy együttműködve választ adjunk a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság provokációjára, megvédjük magunkat és szövetségeseinket minden támadástól és provokációtól".

Szakértők szerint Észak-Korea olyan nukleáris robbanófej kidolgozásán munkálkodik, amely elég kicsi ahhoz, hogy nagy hatótávolságú rakétára szereljék, amellyel elérhető lenne az Egyesült Államok szárazföldi területe.

Dél-koreai védelmi tisztségviselők úgy vélik, hogy északi szomszédjuk egyelőre nem rendelkezik ilyen robbanófejjel. Egyes civil szakértők szerint azonban Phenjannak már van olyan eljárása, amelynek segítségével kisebb hatótávolságú rakétákra felszerelhet nukleáris robbanófejet, s azzal elérheti Dél-Koreát vagy Japánt.