eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Clinton és Sanders legújabb párharca a spanyolajkúak megnyeréséről szólt

A jövő keddi ohiói és floridai választások előtt utoljára csapott össze országos tévévitában az amerikai Demokrata Párt két elnökjelölt-aspiránsa, és párharcuk ezúttal jobbára a spanyolajkúak megnyeréséről szólt.

A szerda este Miamiban megrendezett vitában Hillary Clinton volt külügyminiszter és Bernie Sanders vermonti szenátor heves szóváltásba keveredett arról, hogy melyikük az igazi barátja a spanyol ajkú amerikai közösségnek. Vádaskodtak a vendégmunkásprogrammal kapcsolatban, de egyetértettek abban, hogy éberen figyelni kell a bevándorlókat. Hevesen bírálták Donald Trumpot, a Republikánus Párt legnépszerűbb elnökjelölt-aspiránsát.

Clinton azért hibáztatta Sanderst, mert többször is leszavazta a 2007-ben kidolgozott, átfogó bevándorlási törvényt, Sanders pedig azért Clintont, mert 2007-ben nem szavazta meg, hogy az illegálisan az Egyesült Államokban tartózkodó bevándorlók jogosítványhoz juthassanak. "Pedig ha akkor elfogadjuk a bevándorlási törvénycsomagot, akkor ma már egy sor gonddal nem kellene foglalkoznunk" - replikázott Clinton. Sanders nem hagyta válasz nélkül, azt állította, azért nem szavazta meg a törvénycsomagot, mert olyan vendégmunkásprogramot tartalmazott, amely a rabszolgasághoz volt hasonlatos.

A vita egy néző kérdésével kezdődött, amely alaposan meghökkentette Hillary Clintont. "Kilép-e az elnökjelöltségért folyó küzdelemből, ha elektronikus levelezésének vitatott módja miatt vádat emelnek ön ellen?" - kérdezte a néző. Clinton kitérően válaszolt. A kérdés arra utalt, hogy külügyminiszterként a magán-emailfiókját használta hivatalos ügyek bonyolítására, s így akár államtitkok is kiszivároghattak. Bernie Sanders nem "harapott rá" e témára, mondván, hogy ez az ügy megy a maga útján, ő szívesebben beszél a gazdagság és a jövedelemkülönbségek problematikájáról.

Clinton fontosnak tartotta leszögezni, hogy a delegátusok számát illetően ő vezet az elnökjelöltségért folytatott küzdelemben.

A jövő keddi választásokon Floridában 99 delegátusról döntenek, de más államokban is tartanak előválasztásokat, és voksolás teljes tétje 691 delegátus megnyerése. Ráadásul olyan államokban szavaznak, ahol nem arányos - tehát a megszerzett voksok arányában elosztott - a delegátusok szétosztása, hanem a "győztes mindent visz" elve van érvényben. Vagyis aki megnyeri a választást, függetlenül attól, hogy milyen arányban győzött, az összes delegátust "megkapja".

Kedden Floridában, Missouriban, Illinois-ban és Ohióban rendeznek előválasztásokat.

Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Megoldódott Kijev legnagyobb problémája: mehet Ukrajnának a támogatás - Háborús híreink szombaton

Megoldódott Kijev legnagyobb problémája: mehet Ukrajnának a támogatás - Háborús híreink szombaton

Sikerült átpréselni az amerikai képviselőházon azt a törvényjavaslatot, mely összesen 95 milliárd dollárnyi támogatás szétosztását teszi lehetővé Ukrajna, Izrael és a csendes-óceáni térség államai között. A G7 szintén új támogatásról egyezett meg, a NATO pedig hosszas unszolás után eldöntötte: küldenek még légvédelmi eszközöket Kijevnek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×