eur:
393.1
usd:
367.1
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György

Befogadóközpont ellen tüntettek Szlovéniában

Több százan tüntettek a szlovéniai Maribortól délre fekvő Kidricevóban egy négyezer fő befogadására alkalmas befogadóközpont létesítése ellen pénteken - jelentette a szlovén sajtó.

A létesítményben olyan migránsokat helyeznének el, akiket Ausztria és Németország küldene vissza, ha e két utóbbi ország nem adna nekik menedékjogot.

Bostjan Sefic, a szlovén belügyminisztérium államtitkára éppen a helyi vezetőkkel folyatott megbeszélést a járási közigazgatás székhelyén, amikor a tüntetők "Nem akarunk migránsokat" és "A migránsokat vigyétek Ljubljanába" feliratú transzparensekkel az épület elé vonultak.

Sefic újságíróknak úgy nyilatkozott, még nem született döntés a befogadóközpont létrehozásáról, és folytatják a tárgyalásokat.

Hasonló tüntetéseket jelentettek be Brezicén is, ahol nem hivatalos információk szerint szintén menekülteket befogadó állomás épül.

Szlovénia attól tart, hogy Ausztria és Németország lezárja határait, Horvátország részéről pedig további migrációs nyomásnak lesz kitéve.

Sajtóértesülések szerint a szlovén kormány a migránsáradat megállítására egy "B-tervet" is készített arra az esetre, ha nem lesz közös európai uniós megoldás a válság kezelésére.

Amennyiben kiéleződik a migránsválság körüli helyzet, a kormány kész 670 kilométer drótkerítést építeni Horvátországgal közös teljes határszakaszán. Szlovénia eddig 155 kilométer pengés drótkerítést telepített a szlovén-horvát határon 44 különböző helyszínen.

A legfrissebb ljubljanai adatok szerint október közepe óta 410 973 illegális bevándorlót regisztráltak. A horvát-szlovén határt csütörtökön 2449, pénteken 12 óráig pedig újabb 838 migráns lépte át.

Címlapról ajánljuk

Závecz: a Fidesz és még öt erő szerezhet EP-mandátumot

Tovább csökkent a Fidesz támogatottsága, de április első felében még így is a választók negyede mellette volt; Magyar Péter pártjának EP-listája a harmadik helyen áll – derül ki a Závecz Research Intézet friss méréséből. A részletekről az InfoRádió Závecz Tibort kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Drágulhat a gáz Európában, ami versenyképességi bajokhoz és akár a következő gazdasági válsághoz is elvezethet, hiszen 90%-os a kontinens importkitettsége, amit kihasználhatnak a nagy LNG-szállítók – hívta fel a figyelmet a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Lakatos Benjamin. A svájci székhelyű MET Csoport elnök-vezérigazgatója példátlan módon levezette, hogy milyen fázisokon keresztül ért a tetőpontjára 2022-ben az európai gázválság, és rögzítette: ha az akkor elpárolgott óriási összegek felét energiaberuházásokra költötte volna a kontinens, akkor most nem lennének energiaproblémái. A mai helyzetet úgy látja: megszűnt a régiónkban a gázellátási kockázat, de Ukrajnában a télen még lehetnek gondok a gáztárolók bombázásából. Az energiapiaci szakember szerint lehetne akár gyorsítani is a zöld átálláson, de "ha nem vállaljuk be, hogy időnként áramszünet is lehet", akkor a 2030-2040 közöttre tervezettnél 10-15 évvel tovább tart a folyamat; így a földgázra is tovább lesz szükség. 50 éves távon azonban már teljesen biztos abban Lakatos, hogy a lakosság szinte csak áramot fog használni, földgázt, benzint és gázolajat nem. Az interjúban több sportos hasonlatot is említett, így például azt, hogy az energiaiparban "már nagyon sokat edzettünk, csak még nem tudjunk, hogy focizni fogunk, birkózni vagy kézilabdázni"; emiatt sürgette egy egységes szabály- és mérési rendszer kialakítását.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×