A szlovák állam vállalja a felelősséget a befogadott menekültekért

Infostart
2015. december 7. 15:54
Hétfőn kellett volna megérkeznie a kassai reptérre annak a 25 asszír keresztény családnak, akiket menekültként befogad Szlovákia. A 149 főből álló csoport egyelőre nem érkezett meg, mert lezárták azt az iraki repteret, ahonnan indultak volna. Robert Fico szlovák miniszterelnök a menekültek elhelyezésével kapcsolatban kijelentette, nem fogják szétosztani Nyitra megye falvaiban a családokat, mint ahogy azt korábban tervezték, hanem maga az állam fog gondoskodni róluk.

"Az állam lép az önkéntesek helyébe, mivel egyre nagyobb az ellenállás a helyiek részéről az asszír keresztények letelepítésével kapcsolatban" - így reagált Robert Fico szlovák miniszterelnök arra, hogy a Nyitra megyei önkormányzatok és a lakosság hevesen ellenzi az Irakból érkező huszonöt asszír keresztény család letelepítését a térség településeibe. Mindezt még Robert Kaliòák belügyminiszter jelentette be a múlt hét elején.

"Az állam magára vállalja a felelősséget ezekért a családokért. Előre biztosíthatok mindenkit afelől, hogy egyetlen településre sem helyezünk el menekültet" - jelentette ki Robert Fico, aki úgy véli, egyesek összekeverték az önkéntesség elvét a nyereségorientált tevékenységgel. A miniszterelnök ugyanis nem hajlandó támogatni azok üzletelését, akik abban a hiszemben vettek bérbe a migránsok elszállásolására szolgáló épületeteket, hogy azért támogatást kapjanak. A kormányfő elmondta, "olyan megoldást kell találnunk, amely nem zaklatja fel a szlovákiai társadalmat, ám egyúttal menedéket nyújt a veszélyeztetett asszír keresztényeknek."

Milan ©vec, az egyik érintett település, Feketekelecsény polgármestere is kifejtette, nem szívesen fogadnának be menekülteket. "A képviselőtestület nem értett egyet a menekültek községünkben történő elhelyezésével" - fogalmazott a polgármester. 


Az Európai Szocialisták Pártjának (PES) képviselői kedden találkoznak, hogy döntést hozzanak arról, milyen álláspontra helyezkedjenek a menekültbefogadási kvóták kapcsán indított szlovák kereset ügyében. Mindez azt jelenti, hogy akár már a héten megfoszthatják a Szlovákiában kormányzó Smert a szocialista pártcsalád frakciójában való tagságától.
KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást