eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Az AIDS az afrikai tinédzserek leggyakoribb haláloka

Az AIDS az afrikai tinédzserek leggyakoribb haláloka.

Az afrikai kontinensen a 10-19 évesek körében a szerzett immunhiányos tünetegyüttes az első számú halálok, globális szinten a második leggyakoribb - olvasható az UNICEF pénteken Johannesburgban bemutatott jelentésében.

Az AIDS-ben elhunyt tinédzserek száma 2000 óta megháromszorozódott, a 10-19 évesek korcsoportja "az egyetlen, amelyben nem csökken a halálozási arány". A 15-19 évesek csoportjában kétmillió fiatal van, akik az AIDS-et okozó HIV-vírussal fertőzöttek. Az érintettek fele hat országban él: Dél-Afrikában, Mozambikban, Tanzániában, Kenyában, Nigériában és Indiában.

Ebben a korcsoportban a betegségnek két útja van: egyrészt sokan vannak, akik már babakorukban megfertőződnek, ám 10-15 év is eltelik anélkül, hogy kiderülne betegségük. A másik út a tinédzserkori megfertőződés. Afrikának a Szaharától délre eső részén tíz érintettből hét lány.

A legtöbb fiatal, aki AIDS-szel összefüggésbe hozható betegségben hunyt el, fiatal babakorában fertőződött meg az UNICEF szerint: 10-15 évvel ezelőtt még kevés várandós és HIV-pozitív nőt kezeltek antiretrovirálisan, hogy megakadályozzák a vírus átadását a gyermekre - áll a szervezet tanulmányában.

A 2,6 millió HIV-vírussal fertőzött 15 év alatti gyerek csak egyharmada kap kezelést - mondta Craig McClure, az AIDS-ellenes UNICEF-program vezetője. "Elemi fontosságú, hogy ezek a gyerekek orvosi kezelést kapjanak. A modern módszerek segítségével 2000 óta a becslések szerint 1,3 millió újszülöttnél sikerült megakadályozni a fertőzést" - közölte a szakértő.

Az UNICEF szerint 2014-ben 150 ezer 15 év alatti gyerek halt meg AIDS-hez köthető betegségben. A 16-19 éveseknél ez a szám 60 ezer.

Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Forgalmi dugóba került az építőipar

Forgalmi dugóba került az építőipar

A 2022-es háborús és inflációs válság után nem egészen 2 évvel tulajdonképpen adottak a feltételek ahhoz, hogy a magyar építőipar és azon belül a lakásépítések lendületet kapjanak. Mégsem ez történik, az ágazati szereplők és szakértők szerint 2024-ban és még 2025-ben is kevesebb lakás készül el Magyarországon, mint 2023-ban, pedig az sem volt már egy jó év. Kicsit több mint egy évnyi válságtünet tehát bő 3 éves szakadékot hagy maga után. A gyors lassulás, lassú gyorsulás problémája ismert jelenség az autópálya-üzemeltetésben, a következménye bosszantó torlódás.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×