eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Erdogan: Moszkva bizonyítsa be, hogy Törökország olajat vásárol a dzsihadistáktól

Recep Tayyip Erdogan török elnök határozottan cáfolta csütörtökön azokat az orosz vádakat, hogy országa az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezettől vásárol olajat, és leszögezte, hogy aki ilyet állít, annak bizonyítania kell a vádakat.

"Azt mondják, hogy Törökország az Iszlám Államtól vesz olajat. Mindenki számára ismert, hol vásárolunk energiahordozókat. Leginkább Oroszországból. Majd Iránból, Azerbajdzsánból és Észak-Irakból. (...) Akik azzal vádolnak, hogy olajat vásárolunk az IÁ-tól, bizonyítsák be. Ha keresik az IÁ finanszírozási forrását, akkor legelőször az Aszad-rezsimre kell vetniük a pillantásukat, és azokra, akik támogatják" - mondta Erdogan, nyilvánvalóan a moszkvai vádakra reagálva.

Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden, azon a napon, amikor Törökország lelőtt egy orosz vadászgépet, azt mondta, hogy országa régóta tudott azokról az olajszállítmányokról, amelyek az Iszlám Állam terroristáinak kezére került területekről jutottak Törökországba. Putyin szerint az Iszlám Állam tagjai több száz millió dollárt kerestek az olajkereskedelemmel, és "egész kormányok" fegyveres erőinek védelmét élvezték.

"Az IÁ a kitermelt olajat Aszadnak adja el. Aszadnak, akit támogattok" - utalt Oroszországra.

"Törökországon kívül szinte egyetlen más ország sem veszi komolyan az IÁ elleni harcot" - tette hozzá a török elnök, megerősítve korábbi kijelentését, miszerint Oroszország nem az IÁ ellen harcol Szíriában, hanem a Latakia tartománybeli türkméneket támadja.

Erdogan hangsúlyozta: Törökország továbbra is támogatja a török ajkú kisebbséget, amely mérsékelt ellenzéki erőként küzd az Aszad-rezsimmel szemben.

Megszólalásában az elnök arra is kitért, hogy országa a jövőbeli határsértésekre is ugyanúgy fog majd válaszolni, mint azt tette a kedden lelőtt orosz Szu-24-es vadászbombázó esetében. Erdogan jelezte: nem akar feszültséget a régióban, Törökországra úgy tekint, mint "szenvedő félre" a kialakult helyzetben.

A török elnök kijelentésével egybehangzóan nyilatkozott csütörtökön korábban Volkan Bozkir, Törökország európai uniós ügyekért felelős minisztere is.

Törökország és Oroszország nem engedheti meg magának, hogy rossz viszonyt ápoljon. Bár az incidens Vlagyimir Putyin orosz elnök dühös reakcióját váltotta ki, a kapcsolatokat Moszkvával továbbra is fenn kell tartani - fejtette ki.

Vlagyimir Putyin kedden úgy fogalmazott, "hátba támadtak bennünket", és közölte, hogy az ügynek súlyos következményei lesznek a két ország kapcsolatára nézve.

Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×