eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Győztek a kormánypártok a portugál választásokon

A várakozásoknak megfelelően győztek a kormánypártok a vasárnapi törvényhozási választásokon Portugáliában, de nagy valószínűséggel elvesztették parlamenti többségüket.

A választási bizottság 99 százalékos feldolgozottság után azt jelentette, hogy Pedro Passos Coelho miniszterelnök kormánykoalíciója - a jobbközép Szociáldemokrata Pártból (PSD) és a Demokratikus és Szociális Központból (CDS-PP) álló pártszövetség - a szavazatok 39 százalékát, a legfőbb ellenzéki erőnek számító Szocialista Párt pedig a voksok 32 százalékát szerezte meg.

Pedro Passos Coelho vasárnap éjszakai televíziós beszédében kijelentette, hogy készen áll a kormányalakításra. "Tájékoztatni fogjuk az államfőt, hogy a legtöbb szavazatot elnyerő politikai erő kész kormányt alakítani". Hozzátette: "nem sikerült többséget elérnünk a parlamentben".

A miniszterelnök elmondta, kormánya elkötelezett a fiskális fegyelem betartása mellett, valamint hangsúlyozta, hogy hajlandó kompromisszumot kötni az ellenzéki pártokkal az államadósság csökkentése érdekében.

António Costa, az ellenzéki szocialisták vezetője elismerte pártja vereségét. "Szeretnék gratulálni Pedro Passos Coelho miniszterelnöknek és Paulo Portas helyettes kormányfőnek" - mondta. "A szocialista párt nem érte el a célkitűzéseit, s én teljes mértékben vállalom a politikai és személyes felelősséget, azonban nem fogok lemondani" - tette hozzá.

A kommunistákból és zöldekből összeállt választási szövetség, a Demokratikus Egységkoalíció (CDU) a szavazatok 7, a Baloldali Blokk (BE) pedig a voksok 9 százalékát szerezte meg.

Portugáliában 9,6 millió embernek van szavazati joga. A leadott voksok 44 százalékának elnyerése szükséges ahhoz, hogy valamely párt vagy pártszövetség abszolút többségre tegyen szert a 230 fős törvényhozásban.

A kormánykoalíció népszerűtlen gazdasági intézkedései nem gyarapították a baloldali pártok vagy a kommunisták szavazótáborát. Elemzők a baloldal gyengeségét abban látják, hogy a gazdasági válság ellenére nem mutat meggyőző programot a széles középréteg által elfogadott kormányzati reformpolitikával szemben.

Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×