Lengyelország felülvizsgálja a befogadandó menekültek számát

InfoRádió / MTI
2015. augusztus 31. 23:46
Lengyelország felülvizsgálja az általa befogadandó menekültek számát - jelentette ki Ewa Kopacz lengyel kormányfő hétfőn Gdanskban, a kormány kihelyezett ülését követő sajtótájékoztatón.

A politikus azt mondta, hogy Lengyelország az uniós kormányfők júniusi csúcstalálkozója után 2200 menekült befogadására kötelezte el magát. Õk 2016 elejétől érkeznének az országba. A lengyel hatóságok a kormányfő által említett számmal szemben eddig mindössze 2 ezer migránsra vonatkozó kötelezettségvállalásról számoltak be.

"Ma már nem 2200 menekültről beszélünk" - mondta a kormányfő a "várakozásokon túllépő" európai menekülthullámra hivatkozva, ezért - mint fogalmazott - az európai országok a közeljövőben "újból meg fogják vitatni a megfelelő kvótákat".

Ewa Kopacz úgy értékelte, hogy az európai menekültválság "határozott cselekvést követel", de nem közölte, mennyi menekültet fogadnának be. Csupán annyit jegyzett meg, hogy Lengyelországnak "a lehetőségeit felmérve kell kötelezettséget vállalnia".

A lengyel miniszterelnök szerint a helyzetet "nemcsak az egyes országoknak odaítélt kvótákkal" kell kezelni, hanem a menekülthullám "okainak igen mélyreható elemzésével", valamint a tranzitországoknak nyújtott segítséggel. Kikötötte, hogy Lengyelország ezután is csak a valóban "szorult helyzetben lévő" háborús menekültek befogadását hagyná jóvá.

Korábban Grzegorz Schetyna lengyel külügyminiszter úgy nyilatkozott az újságíróknak: Lengyelország kész átértékelni a menedékkérők iránti politikáját, és nyitott arra, hogy "a legnehezebb témákról" is tárgyaljon.

A Radio Zet lengyel kereskedelmi rádió hétfő délután Angela Merkel berlini sajtóértekezletén tett kijelentését idézte, miszerint a német kancellár folytatja majd az Andrzej Duda elnök pénteki németországi útja során elkezdett egyeztetéseket a menekültek "becsületes európai elosztásától".

A lengyel politikai vezetők eddig elzárkóztak a befogadandó menedékkérők önkéntesen vállalt számának növelésétől, valamint a kötelező befogadási kvóta gondolatától, amelyet Németország és Franciaország is sürgetett.

Andrzej Duda pénteken Berlinben rámutatott: Lengyelország az ukrán válság révén keleti határát látja veszélyeztetettnek, így "összetett megközelítésre" van szükség, és törekedni kell a válságot kiváltó okok kezelésére. Hozzátette, hogy a lengyelek értik ugyan a német partner álláspontját, de különleges helyzetben vannak, mert az ukrán válság esetleges elmélyülése menekülthullámot indíthat el Lengyelország felé.