A Háárec című izraeli újság hétfői vezércikke szerint idén májusban 391 palesztin rab volt tárgyalás nélkül börtönben, kétszer annyian, mint egy évvel korábban. Ennek az az oka, hogy a katonai ügyészség csökkentette a letartóztatásukhoz vezető, a terrorszervezethez tartozás gyanúját igazoló bizonyítékok küszöbét.
Az adminisztratív fogva tartáshoz - szemben a szokásos bűnügyi eljárással - alapot jelenthetnek titkos hírszerzési információk is, és így a rabok nem ismerhetik meg az ellenük felhozott bizonyítékokat.
Noha fellebbezéssel élhetnek a letartóztatási határozat ellen, a legfelsőbb bíróság eddig soha nem rendelte el közigazgatási eljárással letartóztatott személyek szabadon engedését.
Az elmúlt években - a tavaly júniusi hármas emberrablásig - folyamatosan csökkent az adminisztratív foglyok száma, amely korábban a második intifáda - palesztin felkelés - idején, 2003-ban tetőzött mintegy ezer rabbal.
2013. júliusában mindössze 134-en ültek izraeli börtönökben terrortevékenység miatt nyilvános tárgyalás nélkül, de a júniusban Ciszjordániában eltűnt három tizenéves keresésekor több száz palesztint fogtak el, és sokuk ellen nem volt nyilvános tárgyaláshoz megfelelő bizonyíték.
Az ekképpen fogva tartottak száma augusztusban 473 volt, de azóta 391-re apadt. Döntő többségüket egy évnél rövidebb ideig tartják elzárva.
A Háárecnek nyilatkozó palesztin ügyvédek szerint a katonai ügyészség szándékosan csökkentette az adminisztratív fogsághoz szükséges bizonyítékok mértékét, például régebben katonai célú valódi kapcsolat kellett a Gázai övezetet uraló Hamász mozgalommal, de jelenleg elégséges, ha valaki külföldön érintkezésbe lép a Hamász képviselőjével.