Az 58 éves brit férfit és Jü Jing-ceng nevű feleségét tavaly augusztusban vették őrizetbe a kínai hatóságok. A vád szerint a házaspár az elmúlt években hatalmas mennyiségű személyes adatot gyűjtött össze kínai állampolgárokról, s az adatokat később adatbázisként értékesített ChinaWhys nevű cégén keresztül.
Az adatbázisok többek között az érintett lakosok családi hátteréről, ingatlanjainak és autóinak számáról, lakcímükről, híváslistáikról és határátkeléseikről tartalmaztak adatokat.
A pénteki, nem jogerős ítélet kimondta, hogy a brit férfit az ítélet letöltése után ki kell utasítani Kínából.
A házaspár már korábban elismerte, hogy kínai állampolgárokról gyűjtött személyes adatokat, hozzátették azonban, hogy homályos volt az erre vonatkozó jogi szabályozás. Jü pénteken a törvényszék előtt kifejtette, hogy az általuk megszerzett információk 90-95 százaléka a hivatalos nyilvántartásból származott, amely felsorolja az adott család tagjait és születési dátumaikat. Hozzátette, hogy ez az adat hasznosnak bizonyult például abban, hogy feltárják, amennyiben például egy adott vállalat munkatársa rivális céget alapított egy rokona nevében vagy ha érdekütközés áll fenn egy vállalat és kiszemelt partnere között.
Az asszony vallomásában elmondta, hogy ügyfeleik esetenként 20 és 200 ezer jüan (740 ezer és 7 400 ezer forint) közötti összegeket fizettek a ChinaWhys-nak. "A személyes adatok gyűjtése segített abban, hogy megelőzhetővé és leküzdhetővé váljon a vállalatokon belüli korrupció" - tette hozzá Jü.
A sanghaji rendőrség ugyanakkor arra az álláspontra helyezkedett, hogy a jelentések, amelyeket a házaspár ügyfeleik megbízásából készített, "súlyosan megsértették az állampolgárok törvényes jogait".
Az eset élénk figyelmet váltott ki a Kínában tevékenykedő külföldi üzletemberek körében, ugyanis elterjedt gyakorlat kockázatelemző cégekre támaszkodni az esetleges üzleti partnerek felmérésében.
A vállalkozás egyik ügyfele volt a korábban korrupciós botrányba keveredett brit GlaxoSmithKlein (GSK) gyógyszergyártó cég is. A vállalat kínai részlegét vezető Mark Reilly 100 ezer jüant (mintegy 3,6 millió forintot) fizetett előlegként Humphrey-nak, hogy segítsen felderíteni annak az informátornak a személyét, aki leleplezte a GSK korrupciós gyakorlatát a kelet-ázsiai országban. Letartóztatásuk egybeesett a GSK elleni vizsgálat nyilvánosságra hozatalával, a per alatt azonban a sanghaji hatóságok nem utaltak arra, hogy a két ügy között összefüggés lenne.