Hollandia után az ENSZ emberi jogi főbiztosa is úgy vélte, hogy háborús bűncselekmény lehetett a maláj utasszállító Kelet-Ukrajnai lelövése. Navi Pillay genfben hozta nyilvánosságra legfrissebb jelentését az ukrán harcokról.
Eközben egy 30 fős holland igazságügyi orvos szakértői csoport is érkezett Kelet-Ukrajnába, hogy csatlakozzon a már ott lévő szakértőkhöz, ám a hétvégén a repülőgép lezuhanásának helyszínére a közeli harcok miatt már nem jutottak ki.
"Sajnos a környéken tapasztalt biztonsági helyzet miatt megközelíthetetlen a katasztrófa helyszíne, tehát, figyelembe véve, hogy a jelenlegi helyzet nem alkalmas a fegyvertelen civil megfigyelők, valamint a törvényszéki és egyéb szakértők számára, úgy döntöttünk, hogy ma nem megyünk oda. Mindent megteszünk, hogy tisztázzuk a helyzetet, és holnap ismét megpróbálunk a helyszínre utazni" - mondta Alexander Hug, az EBESZ különleges vizsgálóbizottságának vezetője.
A holland kormányfő nemrég kizárta egy esetleges nemzetközi katonai beavatkozás lehetőségét a környék biztosítására. Mark Rutte úgy fogalmazott, hogy ennek most nincs realitása. Ausztrália, amely Hollandia után a legtöbb állampolgárát veszítette el a tragédiában ötven, a maláj kormány pedig 68 rendőrt indított útnak múlt héten a nyomok biztosítására. Oroszország légi-közlekedési szakértőket küldött a helyszínre.
Az áldozatok nagy részét már Hollandiába szállították, ahol megkezdték azonosításukat.
A Malaysian Airlines Boeing-777-es utasszállító gépét július 17-edikén lőtték le az orosz-ukrán határ közelében, 283 utassal és 15 fős személyzettel a fedélzetén. A tragédiát senki nem élte túl. Kiev már röviddel a repülő lezuhanása után az oroszbarát szeparatistákat vádolta, akik viszont állították, hogy nincs erre alkalmas haditechnikájuk. Néhány napja azonban az AP amerikai hírügynökségnek egy szakadár harcos is elismerte, hogy ők lőtték le az utasszállítót, tévedésből, mivel azt hitték, hogy egy ukrán katonai gép. Ezt azonban hivatalosan sem a szakadárok vezetői, sem az akadozó nemzetközi vizsgálat nem erősítette meg.
Hanganyag: Sigmond Árpád