Ez lett egy múzeumnyi lopott dínócsont sorsa

InfoRádió / MTI
2014. július 12. 07:07
Tizennyolc dinoszauruszcsontvázat és több más dinókövületet (tojásokat, fészekmaradványokat) szolgáltatott vissza a mongol kormánynak az Egyesült Államok, amelynek illetékes hatóságai egy bűnügyi nyomozás során bukkantak rá az ázsiai országból kicsempészett fosszíliákra.

A 68-80 millió éves ősmaradványokat a Góbi-sivatag különböző területeiről lopták el. A csütörtöki New York-i visszaszolgáltatási ceremónián Preet Bharara manhattani szövetségi ügyész közölte: a visszaadott fosszíliák alkalmasak arra, hogy megtöltsenek egy egész múzeumot, és tudomása szerint tervezik is Mongóliában egy új természettudományi múzeum építését.

A Mongóliába visszakerülő fosszíliák között két Tyrannosaurus bataar-csontváz és a Jurassic Park című filmből ismert Gallimimus két példányának csontváza is megtalálható. Az amerikai ügyészség és a bevándorlási hivatal közös nyomozása során összesen 31 dinoszaurusz maradványaira bukkantak. "Az ősmaradványok ellopása világszerte súlyos problémát jelent" - mondta a ceremónián Mark Norell, az Amerikai Természettudományi Múzeum őslénykutató részlegének munkatársa.

A dinómaradványok visszaadására alig egy hónappal azután került sor, hogy Eric Prokopi floridai paleontológus három hónap börtönbüntetést kapott csempészésért. A férfi egyebek közt egy Tyrannosaurus bataar hetvenmillió éves csontvázát juttatta az Egyesült Államokba, bár vámnyilatkozatában a külön szállított csontokról azt állította, hogy Nagy-Britanniában talált hüllőmaradványok. Az összerakott csontvázat később egy dallasi árverésen több mint egymillió dollárért adták el, de azután az amerikai hatóságok elkobozták, és még tavaly visszaadták Mongóliának. A mongol kulturális miniszter akkor azt mondta, hogy ez lesz az első darabja egy leendő dinoszauruszmúzeumnak.

Prokopi elismerte bűnösségét és együttműködött az ügyészséggel, olyan fosszíliákhoz is elvezetve a hatóságokat, amelyekről azoknak korábban nem volt tudomásuk. A vizsgálat nyomán Wyomingban, Kaliforniában és New York-ban is nyomozás indult illegálisan behozott őskövületek után.