Lengyelországban a kormánypárt végzett az élen egy exit poll szerint

InfoRádió / MTI
2014. május 25. 22:15
Lengyelországban a kormányon lévő jobbközép Polgári Platform (PO) győzött az európai parlamenti választásokon egy exit poll szerint: Donald Tusk miniszterelnök pártja 32,8 százalékot szerzett, s ezzel 19 képviselőt küldhet Strasbourgba.

Mindössze egy százalékkal marad le tőle az ellenzéki, nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság, amely így szintén 19 mandátummal rendelkezik majd. A harmadik helyre a szociáldemokrata Baloldali Demokratikus Szövetség került, 9,6 százalékkal, ami 5 mandátumot jelent. Negyedik pedig egy eddig parlamenten kívüli formáció, az élesen unióellenes Új Jobboldali Kongresszus lett 7,2 százalékkal, azaz 4 képviselővel. Ez utóbbi párt vezetője azt hangsúlyozza, hogy ők azért akarnak bekerülni az EP-be, hogy "belülről bomlasszák fel az Európai Uniót". S az exit poll szerint bejutott még az Európai Parlamentbe a kormánykoalíció kisebbik pártja, a Lengyel Parasztpárt (7 százalék, 4 mandátum).

Lengyelországnak 51 képviselője lesz az Európai Parlamentben. A részvétel a vasárnapi voksoláson 22,7 százalékos volt, azaz kevesebb, mint az öt évvel ezelőtti legutóbbi EP-választáson (25 százalék).