Mindenekelőtt a vérontás kialakulásától tartanak, amelyet aztán Oroszország ürügyként használhat fel egy invázióhoz. Annak érdekében, hogy egy ilyen vérontást elkerüljenek, a kijevi központi hatalom kész arra, hogy még több békát lenyeljen és saját magát, illetve az egész államot még inkább megalázza. Éppen ez az, amit Oroszország el akar érni: hogy Ukrajna vezetői erőtlenségük miatt megalázkodjanak előtte. Moszkva nyilvánvaló szadizmussal kínozza Kijevet. (...) Úgy tűnik, az a terv, hogy Ukrajna önbecsülését hosszú időre lerombolják - fogalmazott a rigai újság.
A bolgár Kapital Daily című lap szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök stratégiája nyilvánvalóan az, hogy a feszültség fokozásával mindent megtegyen a május 25-re kiírt ukrajnai elnökválasztás aláásása érdekében. Ha a választás megtartását nem is sikerül megakadályoznia, abban azért bízhat, hogy az új államfő megválasztása nem lesz legitim, mivel a szavazást nem normális körülmények között tartják.
A német Frankfurter Allgemeine Zeitung azt emelte ki, hogy Oroszország nemcsak azonosító nélküli katonákkal vívja hivatalos hadüzenet nélküli háborúját Ukrajna ellen, hanem a gázárak drasztikus emelésével is. Aki még mindig úgy gondolja, hogy a Kreml a gázexportot nem használja politikai célokra, annak csak össze kell hasonlítani a Dnyeszteren túli területre, illetve az Ukrajnába szállított gázra kiszabott árakat. Moszkva háborús célja világos: Ukrajnát mind politikai, mind gazdasági téren meg akarja nyomorítani.
Az Európai Unió és a NATO a jelek szerint nem tudja, hogyan reagáljon az ukrajnai fejleményekre - írta a madridi El País. Két lehetőségük van: vagy a háttérbe húzódnak, vagy szembeszállnak Moszkvával, felvállalva az ezzel járó hátrányokat. Most ki kell derülnie, hogy azok az államok, amelyek üdvözölték a válságot elindító kijevi tüntetéseket, készek-e viselni az esetleges terheket, vagy pedig szabad kezet adnak Oroszországnak. Ez utóbbi esetben Európa újfent megmutatná, milyen jelentéktelen szerepet tölt be a világpolitikában.