A budapesti Európai Rendőrakadémiáról is tárgyalnak az uniós belügyminiszterek

InfoRádió / MTI
2014. március 3. 10:57
Az EU-országok belügyminisztereinek hétfőn délelőtt Brüsszelben megkezdődött tanácskozásán napirenden szerepel egyebek közt egy olyan eljárási jellegű döntés meghozatala, amely szükséges a Nagy-Britanniából idén elköltöző Európai Rendőrakadémia (CEPOL) Budapestre telepítéséhez.

A magyar belügyi tárca tájékoztatása szerint a miniszterek várhatóan meghozzák azt a döntést, hogy a CEPOL jogalapját ne a hágai székhelyű Europolról - tehát az uniós országok rendőrségközi együttműködési szervezetéről - szóló rendelet keretében, hanem attól különálló normában újítsák meg. Ez logikusan következik abból, hogy az Európai Bizottságnak - vagyis az unió javaslattevő-végrehajtó intézményének - a CEPOL és az Europol összevonására irányuló elképzelését mind az Európai Parlament (EP), mind az uniós tagállami kormányokat megjelenítő Tanács elutasította.

A mostani döntés eljárási szempontból szükséges ahhoz, hogy a CEPOL új, budapesti székhelyét rögzítő jogszabályt az EP még a parlamenti ciklus vége előtt, áprilisban hivatalosan elfogadhassa. Májusban EP-választásokat tartanak, utána pedig - a nyári szünet előtt - a parlament az uniós tisztújítási kérdésekkel lesz elfoglalva, miközben a CEPOL-nak ősszel már Budapesten kellene kezdenie a új tanévet. A kérdésben illetékes állampolgári jogi, bel- és igazságügyi EP-bizottság (LIBE) már megszavazta a javaslatot.

A hétfői brüsszeli belügyi tárcavezetői tanácskozáson Magyarországot Felkai László közigazgatási államtitkár képviseli.

A résztvevők emellett egyelőre csak kötetlen vitát folytatnak a bel- és igazságügyi terület uniós jövőjéről, mivel még nem készült el az a hivatalos európai bizottsági közlemény, amely elő fogja készíteni a júniusi EU-csúcson elfogadandó új keretprogramot. Magyarország már többször jelezte, hogy az új keretprogram kidolgozása során az illegális migráció elleni hatékony fellépést tekinti első számú prioritásnak.

A belügyminiszterek munkaebéd keretében megtárgyalják az EU visszatérési es visszafogadási politikájának lehetséges jövőbeli fejlesztési irányait, ami az illegális migráció elleni küzdelem egyik kiemelt fontosságú összetevője.