Kiszabadultak a Líbiában elrabolt egyiptomi diplomaták

InfoRádió / MTI
2014. január 27. 05:05
Kiszabadult a líbiai emberrablók fogságából vasárnap az az öt egyiptomi diplomata, akiket az előző napokban ejtettek túszul Tripoliban - közölte a líbiai külügyminiszter-helyettes.

Abdul Razak al-Gradi közölte, hogy az elraboltak közül hárman már hazatértek, és hárman még úton vannak Kairóba. Öten közülük az egyiptomi nagykövetség diplomatái, a hatodik pedig diplomáciai státussal nem rendelkező alkalmazott.

A kiszabadulásukról szóló hírt megerősítette az al-Arabíja pánarab hírtelevízió az egyik emberrablóra hivatkozva.

Az egyik egyiptomi diplomatát pénteken hurcoltak el tripoli otthonából, a követség másik négy munkatársát pedig szombaton reggel rabolták el. A líbiai kormány korábbi közlése szerint emberrablást feltehetően a Líbiai Forradalmi Hadműveletek Központja nevű fegyveres szervezet hajtotta végre amiatt, hogy előzőleg Egyiptomban letartóztatták a szervezet egykori vezetőjét, Saban Hadíját, aki állítólag kapcsolatban állt az al-Kaida terrorszervezettel. Hadíja gyógykezelésre járt Egyiptomba, és vele volt a családja is.

Miközben a fegyveres szervezet - amely a Kadhafi-uralom ellen harcoló egyik legerősebb líbiai lázadócsoportból szerveződött - cáfolta, hogy bármi köze lenne az emberrabláshoz, a túszejtők felhívták az al-Arabíját, és követelték Hadíja szabadon engedését 24 órán belül. Az elrabolt diplomaták egyike a telefonban könyörgött, hogy teljesítsék az emberrablók követeléseit.

Az emberrablás után Kairó azonnal evakuálta összes diplomatáját a tripoli nagykövetségről és a bengázi főkonzulátusról.

Az eset híven tanúskodik arról, hogy Líbiában három évvel Moammer Kadhafi elnök uralmának megdöntése után is ingatag a biztonsági helyzet. Nem ritka, hogy fegyveres csoportok diplomatákat és üzletembereket rabolnak el, gyakran váltságdíj reményében.

Kadhafi bukása óta akadozik a hadsereg és a rendőrség működése, és a hatóságok jórészt csak különböző milíciák segítségével tudják fenntartani a törvényes rendet. Más fegyveres csoportok viszont szembeszállnak a kormánnyal, és létfontosságú létesítményeket tartanak a hatalmukban.