Kevesebb a tüntető a thai utcákon

Infostart
2013. december 13. 12:34
A befolyásos thaiföldi hadsereg parancsnoka közölte, hogy nem hajlandó találkozni a kormányellenes tüntetőkkel, ami elemzők szerint gyengíti a mozgalmat. Csütörtökön a tiltakozók betörtek a bangkoki kormányrezidenciára és megpróbálták kikapcsolni az áramot. A kormányfő közölte: előrehozott választásokat tartanak, de a tiltakozók szerint a hatalmon lévők el tudják érni, hogy újraválasszák őket.

Forr a levegő Bangkokban és a külső szemlélő egy dolgot szűrhet le bizonyosan: Thaiföld végletekig megosztott ország. A jelenlegi ellenzéki Demokrata Párt több tízezer híve demonstrált az utcákon, bár jelentések szerint egyre kevesebben tüntetnek. Mégis, csütörtökön a tiltakozók egy időre betörtek a kormányrezidenciára.

A főleg a városi középosztályt képviselő tüntetők a kormány azonnali távozását és egy Népi Gyűlés felállítását követelik. Bár a Jingluk Sinavatra miniszterelnök-asszony feloszlatta a parlamentet és februárra előrehozott választásokat rendelt el, a tiltakozók nem érik be ennyivel.
Azt hangoztatják, hogy a főleg a vidéki szegények támogatását élvező kabinet úgyis megnyeri a voksot, mert szavazatokat tud venni és a rizs árát ellensúlyozó támogatásokkal is biztosítja, hogy rá szavazzanak.

A városiak másik sérelme, hogy szerintük Jingluk mögött valójában a száműzetésbe vonult és korrupció miatt elítélt milliárdos üzletember bátyja, Takszin Sinavatra áll, akit 2006-ban katonai puccsal buktattak meg. A mozgalom számára komoly csapás, hogy a befolyásos és az utóbbi 80 évben 18 puccsot végrehajtó hadsereg parancsnoka nem hajlandó találkozni Szuthep Thaugszubannal, a tüntetők vezetőjével.

A rendőrség vezetője nem zárkózott el, de ez az intézmény hagyományosan a másik oldalhoz húz.

A 2006-os puccs óta egymást váltották a királyságban a két oldal kormányai, és ezzel párhuzamosan az éppen ellenzékben lévő erők hívei bénították meg többé-kevésbé Thaiföldet.

Jingluk Sinavatra kormányfő egy mesteri fogással nem engedte, hogy a rendőrök és a katonák erőszakosan oszlassák és eltávolítsák a kormányhivatalokat is megszálló tüntetőket.

Vele szemben elődje, Abiszit Vedzsadzsíva 2010-ben parancsot adott a tüntetések feloszlatására és a katonai fellépés során 90 ember meghalt - emiatt most hivatalosan gyilkosság miatt vádat emeltek ellene.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást