Kína lakossága politikai reformokra vár

Infostart
2012. november 8. 12:39
Egy héten át tart majd a Kína új vezetőségét bemutató, csütörtökön elkezdődött kulcsfontosságú pártkongresszus Pekingben. Az eseményen várhatóan szentesítik, hogy a jelenlegi alelnök Hszi Csinping lép elő a Kína államelnökévé. Kínában 10 évente egyszer rendeznek vezetőváltást.

A Pekingi állami médiát annyira felvillanyozta a pártvezetésben generációváltást hozó 18. kommunista pártkongresszus, hogy úgy állította be, mintha a világ az amerikai elnökválasztás napján is Kínára figyelt volna.

A külföldi döntéshozók számára valóban fontos a rendezvény, mert így megtudják, hogy kikkel kell tárgyalniuk és alkukat kötniük abban az országban, amely nemcsak a világ exportcikkeinek nagy részét gyártja, de megtakarításaival a külföldi állampapírok egyik legnagyobb vásárlója is.

A kongresszus előtt az esemény főtitkárává nevezték ki Hszi Csinping kínai alelnököt, amit sok kommentátor úgy értékel, hogy őt nevezhetik ki államfőnek. Az 59 éves Hszi 2008 óta a világ legnépesebb országának második számú vezetője.

Az ő feladata lesz a modernizáció megvalósítása, továbbá a szegénység és a korrupció elleni küzdelem folytatása. Kína gazdasági növekedése lassul és egyre több jel utal arra, hogy az olcsó export helyett a belső fogyasztás lesz a gazdaság motorja. Annak ellenére, hogy a pártvezetés erősen cenzúrázza a médiát és az internetet, Kínában hetente tömeges tiltakozások robbannak ki a fizetések, a munkakörülmények, nagy hatalmú, korrupt helyi vezetők vagy a környezetkárosítás és a telkek-ingatlanok kisajátítása miatt.

Azt, hogy a kínaiak többsége változást akar, még az állami kézben lévő Global Times újság is elismerte szerdán közölt közvéleménykutatásában. Eszerint a lakosok 80 százaléka akar politikai reformot és kétharmaduk azt, hogy a kormány munkája a közvélemény számára sokkal átláthatóbb legyen.

David Kelly, egy pekingi székhelyű tanácsadó cég vezetője szerint néhány év eltelik, mire változások jönnek. "Az első pár évben az új vezetők, megadják politikai tartozásaikat, előléptetik híveiket és bázist építenek ki ahhoz, hogy saját döntéseket hozhassanak" - mondta.

A kongresszus előtti időszak feszült volt, a korábban nagy karrierre esélyes, de gyilkossági és korrupciós ügybe keveredett Po Hszü Laj eltávolítása miatt.

A hatóságok szigorították a biztonsági intézkedéseket a rendezvény előtt. A pekingi Tienanmen Téren álló Nagy Népi Palota környékén nagyszámú rendőr vonult fel. Jogvédő aktivisták százait vonták házi őrizet alá, a taxisoknak pedig zárva kell tartaniuk az autók ablakait, nehogy utasaik lázító szórólapokat dobáljanak ki.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást