Az EP elnöke a sürgető döntések meghozatalára kér

InfoRádió / MTI
2012. június 28. 19:55
Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke azt kérte az uniós tagországok állam-, illetve kormányfőitől, hogy csütörtökön kezdett kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójukon ne a hosszú távú stratégiai kérdések megvitatására szánjanak sok időt, hanem hozzák meg azokat a sürgető döntéseket, amelyeket az eurózóna mostani pénzügyi problémái megkövetelnek.

A német szociáldemokrata politikus szerint "Európa sorskérdése", hogy sikerül-e meggyőző választ találni az adósságválságra, illetve elő lehet-e segíteni a gazdasági növekedést.

Az EU-csúcstalálkozók hagyományosan azzal kezdődnek, hogy az EP elnöke találkozik a tagállamok csúcsvezetőivel, és kifejti előttük a parlament uralkodó álláspontját a napirenden levő kérdésekben.

Schulz ezen a találkozón "tiszteletre méltó szándéknak" nevezte, hogy Herman Van Rompuy, az állam-, illetve kormányfői testület - az úgynevezett Európai Tanács - elnöke a közös jövőre, például a bankunióra, a fiskális unióra, illetve a politikai unióra vonatkozó víziók felvázolását javasolta a résztvevőknek.

"A holnap utánra szóló tervek azonban, legyenek bármennyire fontosak, nem vonhatják el a figyelmünket a mai, sürgető kihívásokról" - fogalmazott az EP-elnök.

Emlékeztetett arra, hogy a parlament az elmúlt két évben már részletes javaslatokat tett le az asztalra a bankunió és az eurókötvények ügyében, de ezeket a tagállami kormányok mindeddig elutasították.

Ezzel kapcsolatban Schulz - az állam-, illetve kormányfőkkel tartott találkozóját követő sajtótájékoztatóján - arra az újságírói kérdésre, hogy a tagállami elutasítás az Európai Parlament jelentéktelenné válását mutatja-e, azt válaszolta: "az Európai Parlament Európa intellektuális élharcosa", és a kérdést azoknak a szomszédos teremben tanácskozó tagállami vezetőknek kellene feltenni, akik két éve késlekednek a megoldással, az adófizetők rovására.

Schulz úgy véli: az elkövetkező hat-tizenkét hónapban minden olyan lehetséges intézkedést meg kell hozni, amely ösztönzi a növekedést, a munkalehetőségek bővüléséhez járul hozzá, kivezet a hitelcsapdából és igazságot teremt az adóügyekben. Az EP elnöke külön kiemelte annak szükségességét, hogy enyhítsék az Olaszországra, illetve Spanyolországra nehezedő "kamatnyomást". Hangsúlyozottan kérte azt is, hogy a válság elleni küzdelemben tartsák tiszteletben az Európai Parlament jogosítványait. Szóvá tette, hogy e téren egyre több döntést hoznak meg a "parlamentmentes zónában".