"Eddig a világ egyetlen országa sem omlott össze a túl sok demokráciától"

InfoRádió / MTI
2012. június 14. 19:00
A népszavazásokról tartanak népszavazást vasárnap Svájcban: amennyiben a szavazók jóváhagyják az eléjük terjesztett kezdeményezést, a jövőben még több népszavazásra kerül sor az alpesi országban.

A hét végi referendumot egy kis nacionalista csoport kezdeményezte. A Független és Semleges Svájcért elnevezésű akciócsoport azt kívánja elérni, hogy a jövőben automatikusan bocsássanak népszavazásra minden olyan nemzetközi szerződést, amelyet a svájci kormány alá akar írni.

A legtöbb politikai párt ellenzi a kezdeményezést, hangoztatva, hogy az állandó szavazási kényszer csúfot űzne a svájci demokráciából. Mindezt a többi között azzal támasztják alá, hogy a kormány évente mintegy 500 nemzetközi szerződést ír alá.

Az alpesi országban az elmúlt időszakban évente átlagosan mintegy fél tucat országos referendumot tartottak, míg a helyi, regionális népszavazások száma ennél magasabbra rúgott. A részvétel átlagosan meghaladta a 40 százalékot.

Nincs a világon egyetlen más ország sem, amelyik annyi népszavazást tartatna, mint Svájc - érvelt a legújabb kezdeményezés ellen Simonetta Sommaruga igazságügyi miniszter. A referendumot kezdeményező és az ehhez szükséges aláírásokat összegyűjtő nacionalista csoport ezzel szemben azzal vádolta az ország politikai és gazdasági vezetőit, hogy félnek a szavazóktól. "A svájci elit nagy része pánikba esik egy kicsivel több demokráciával kapcsolatos elképzeléstől" - állította ezzel szemben Werner Gartenmann, az akciócsoport vezetője.

Gartenmann hozzáfűzte: természetesen nem akarják azt, hogy mind az 500 szerződésről referendumot tartsanak. Szerinte, ha kezdeményezésüket jóváhagynák, a jelenlegi átlagnál alig lenne több a referendumok száma.

Egy legfrissebb felmérés szerint a lakosság 33 százaléka támogatja az akciócsoport javaslatát, 55 százalék azonban ellenzi azt, míg 12 százalék egyelőre nem alakította ki álláspontját. Az akciócsoport elnöke ennek ellenére derűlátóan nyilatkozott, hangoztatva, hogy "eddig a világ egyetlen országa sem omlott össze a túl sok demokráciától".