Közömbösek, vagy szófogadóak Putyin választói?

InfoRádió / MTI
2012. március 13. 12:40
A moszkvai Puskin tér szökőkútja a demokráciáért folyó küzdelem jelképe lett Oroszországban, még a Novij Arbat sugárúton lévő, tribünné vált telefonfülke sem tud vele versenyre kelni - írja Andrej Kolesznyikov a gazeta.ru internetes lap keddi számában.

Az elemző arra keres választ, hogy mi zajlik a "szökőkutas-telefonfülkés forradalom" hátterében.

A Levada központ egyik legfrissebb felmérésének eredményét elemezve Kolesznyikov rámutat a helyzet jellegzetességére: miközben a többség - a hivatalos eredmény szerint 63,60 százalék - Putyinra adta voksát, addig a megkérdezettek egyharmada kételkedik a jelenlegi orosz hatalom legitimitásában.

A döntő többség, 72 százalék nem hiszi, hogy Oroszországban is lehet narancsos forradalom, azaz megismétlődhetnek a 2004-es ukrajnai események. Abban sem, hogy az "új haragosok" mozgalma rendbontásba nőhet át. Eszerint - vonja le a következtetést az elemző - az emberek figyelmesen meghallgatták a Kreml propagandáját a "narancsos pestisről", de nem dőltek be neki, tudván, hogy a volt szovjet propagandagépezet és a mai állami média egy és ugyanaz.

Andrej Kolesznyikov kiemeli azt is, hogy a Levada központ felmérése szerint a megkérdezetteknek csupán 54 százaléka hisz abban, hogy lesz párbeszéd a hatalom és az ellenzék között. Mellesleg - jegyzi meg az elemző - egyik oldal sem foglalkozik a dialógussal, ha csak nem tekintjük annak Dmitrij Medvegyev, hivatalban lévő orosz államfő politikai reformmal foglalkozó munkacsoportját, amelyben a parlamenten kívüli ellenzék is helyet kapott.

Az orosz polgárok többsége békét szeretne, és tisztában van azzal, hogy nem tudja Putyint visszazárni a palackba, mint egy dzsinnt, de az ellenzéket sem lehet karhatalmi csizmákkal a földbe taposni - fejti ki Kolesznyikov.

Figyelemre méltó azonban, hogy a felmérés szerint a Putyinnal megbékélt többség csupán 39 százaléka várja el a demokrácia fejlesztését a megválasztott elnöktől. Nem gondolják azt sem, hogy diktatúra alakul ki Putyin alatt, de azt sem várják, hogy fejlődik majd a gazdaság.

Akkor miért is békélt meg Putyinnal a többség? - teszi fel a kérdést a gazeta.ru elemzője. A kutatás azt bizonyítja, hogy az oroszoknak annyira azért nincs elegük a politikusból, mert nincs más, akit választani tudnának.

"Érthető, hisz Putyin lecsökkentette a politikai menüt a kilencvenes évek fantomjaira, a kommunista Zjuganov kínálta levesre és a nacionalista Zsirinovszkij-féle, az orosz nép ellenségeiről elnevezett húsgombócokra. Amikor viszont ezek mellett megjelent az ananász és a pezsgő, a fogyasztók rögtön áttértek az egzotikus menüre"- magyarázta virágnyelven a szavazók választását Kolesznyikov.

A választék tovább bővülhet, mert mint kiderült, már 68 párt kérte bejegyzését az igazságügyi tárcánál.

A konfrontációt kezdeményező orosz ellenzék tehát versenytársakkal néz szembe. Nem elég tehát a szökőkúton, vagy a telefonfülkén üldögélni, mert onnan sem politizálni, sem a hatalmat megszerezni nem lehet - állapítja meg Andrej Kolesznyikov, a gazeta.ru politikai elemzője.