Amerikai radar okozhatta a Fobosz-Grunt vesztét

InfoRádió / MTI
2012. január 17. 06:26
Egy amerikai radar okozhatta a Mars felé indított Fobosz-Grunt orosz űrszonda vesztét - írja a Kommerszant című napilap keddi számában, hozzáfűzve azonban, hogy véletlen balesetről lehet szó.

A cikk az orosz űripari szektor egyik illetékesére hivatkozva azt állíja, hogy a csendes-óceáni Marshall-szigetcsporthoz tartozó Kwajalein-atollon telepített, egy kisbolygót követő csillagászati radarból származó impulzus tehette tönkre a Fobosz-Grunt elektronikáját. Ennek következtében a szonda számítógépes rendszere nem tudta beindítani a hajtóműveket, amire azért lett volna szükség, hogy az űreszköz elhagyva a Föld körüli pályát a vörös bolygó felé vegye az irányt.

A szondát november 9-én azzal a céllal indították útjára, hogy a Mars pályájára állva kis távolságból tanulmányozza a Naprendszer Földhöz legközelebbi bolygóját, s egy leszálló modult küldjön Phobos nevű holdjára, hogy arról talajmintát szállítson a Földre.

A szonda darabjai végül is a Csendes-óceánba zuhantak a Chiléhez tartozó Wellington-szigettől 1250 kilométerrel nyugatra.

A Fobosz-Grunt esete kínos kudarcként érte az orosz űrkutatást nem beszélve arról, hogy jelentős anyagi veszteséget okozott az amúgy is pénzszűkében lévő orosz űriparnak.

Vlagyimir Popovkin, az orosz űrügynökség (Roszkoszmosz) vezetője a napokban felvetette, hogy külföldi hatalmak állhatnak az orosz űrprogram közelmúltbeli sikertelenségei mögött, de nem említette az Egyesült Államokat.