Megszakadhatnak a csatlakozási tárgyalások Törökország és az unió között

Infostart
2011. szeptember 18. 12:49
Az Európai Unióhoz fűződő kapcsolatok befagyasztását helyezte kilátásba a török kormány elnökhelyettese, amennyiben 2012 derekáig nem sikerül előrelépni a Ciprus megosztottságának felszámolását célzó tárgyalásokon.

"Amennyiben a (ciprusi) béketárgyalások nem hoznak eredményt, és Dél-Ciprus átveszi az EU soros elnökségét, akkor igazi válság veszi kezdetét Törökország és az EU között. Mi ugyanis be fogjuk fagyasztani kapcsolatainkat az EU-val" - idézte a török Anadolu hírügynökség vasárnap Besir Atalay miniszterelnök-helyettes kijelentését. "Ez a török kormány döntése" - tette hozzá a politikus.

A ciprusi kormány, amelynek fennhatósága csak az 1974 óta megosztott sziget déli, görögök lakta részére terjed ki, 2012. július elsején veszi át Dániától a soros elnöki tisztséget az EU-ban. Törökország 37 éve megszállva tartja Ciprus északi, törökök lakta részét, és a nicosiai kormány helyett az északi részen kikiáltott Észak-ciprusi Török Köztársaságot ismeri el Ciprus törvényes képviselőjének. Ez az "államalakulat" viszont nemzetközi síkon páriának számít.

Az évtizedek óta megoldatlan konfliktus miatt Brüsszel befagyasztott nyolc fejezetet a Törökország EU-csatlakozásáról hat éve folyó tárgyalásokon. Ennek következtében a tárgyalási folyamat zsákutcába jutott, ami erősödő frusztrációt vált ki Ankarában. A kormányzó iszlamista gyökerű Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) neves képviselői újabban már a csatlakozási tárgyalások megszakítását követelik.