Bírálta Merkelt a testvérpárt elnöke

InfoRádió / MTI
2011. augusztus 3. 15:29
Közvetve bírálta Angela Merkel kancellárt, a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnökét a kisebbik konzervatív párt, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke is.

Horst Seehofer, az uniós testvérpárt vezetője egy szerdai interjúban arra szólította fel Merkelt és az általa vezetett CDU-t, hogy vegye komolyan azokat a bírálatokat, amelyeket a napokban a konzervatívok egy korábbi nagy tekintélyű politikusa a kereszténydemokrata unió, közvetve pedig Merkel címére fogalmazott meg.

Erwin Teufel - aki 1991 és 2005 között, 14 éven keresztül Baden-Württemberg tartomány miniszterelnöke, a kilencvenes években pedig 6 éven át a CDU alelnöke volt - a többi között felrótta, hogy a párt elhanyagolja hagyományos keresztény értékeit és nincs világos gazdaságpolitikája.

Teufel szerint a CDU elveszítette korábbi, jól felismerhető és egyértelmű arculatát, és ez az oka annak, hogy mind több hagyományos választó fordít hátat a pártnak. Teufel úgy ítélte meg: e választók visszanyerése érdekében "értékalapú, kiszámítható, a valóságot tükröző és bizalmat keltő" politikára lenne szükség.

Konzervatív pártkörökben is némi meglepetést keltett, hogy a bajor keresztényszociálisok vezetője egyértelműen kiállt Erwin Teufel mellett. Seehofer az interjúban azt hangoztatta, hogy a bírálatot mindenképp komolyan kell venni.

A CSU elnöke szerint ha egy olyan megfontolt és tekintélyes személyiség, mint Teufel a hagyományos választók elvesztését sérelmezi, a keresztény értékeket hiányolja, és nagyobb gazdasági rátermettséget sürget, akkor arra a keresztény pártoknak oda kell figyelniük.

A korábbi baden-württembergi miniszterelnökhöz hasonlóan Seehofer sem említette közvetlenül Merkel nevét. Megfigyelők szerint azonban egyértelmű, hogy a CSU elnöke a pártelnök-kancellárhoz intézte üzenetét.

Szakértők szerint a bírálatokat alátámasztotta egy szerdán nyilvánosságra hozott felmérés, amely arra utalt, hogy tovább csökkent a CDU/CSU támogatottsága, a koalíciós partner FDP népszerűsége pedig az eddigi legalacsonyabb szintre süllyedt. Eszerint ha Németországban vasárnap választanának, a konzervatívok a voksok 32, a liberálisok mindössze 3 százalékát szereznék meg.

A 2013-as kormányváltásra készülő szociáldemokraták és a Zöldek ezzel szemben 26, illetve 20 százalékos támogatásra számíthatnának.