Keveredhet-e a vulkáni hamu és a fukusimai radioaktív felhő?

Infostart
2011. május 26. 06:10
Egy repülésmeteorológus szerint nem kizárt, hogy a megsérült fukusimai atomreaktorból felszálló radioaktív részecskéket a vulkáni aktivitás magasabb pályára kényszerítheti, így azok nagyobb területet érinthetnek. Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója szerint azonban a repülőgépen utazókat sokkal inkább veszélyezteti a kozmikus sugárzás, mint a fukusimai radioaktivitás.

Amikor valaki repülővel utazik, nagyobb dózisintenzitásnak van kitéve, mert a 10-12 ezer méter fölötti légréteg annyira vékony, hogy az nem képes a kozmikus sugárzást kiszűrni - magyarázta az InfoRádiónak a Budapesti Műszaki Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója, aki azonban hozzátette: jelenleg nincs számottevő kibocsátás a márciusban súlyosan megrongálódott fukusimai erőműből, vagyis ez nincsen hatással az izlandi vulkáni hamura.

Aszódi Attila számítása szerint a Japánt sújtó földrengés és szökőár következtében megrongálódott reaktorokból 28 gramm jód-131-es izotóp és két kilogramm cézium-137-es izotóp került ki - ezek útja viszonylag jó követhető volt.

Eleve ezeknek a radioaktív anyagoknak a nagy része már Japánban a talajra hullott, kis hányaduk pedig mozgott együtt a levegővel, és nagyon messzire, így Magyarországra is eljutott, de olyan kis koncentrációban, hogy sugárvédelmi következménye nem volt - tette hozzá a szakember.

Hanganyag: Sánta András


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást