Elfogadta az új bevándorlási törvényt a francia parlament

InfoRádió / MTI
2011. május 12. 08:40
A francia parlament több hónapi huzakodás után végleges formájában elfogadta a bevándorlási törvényt, amely szigorítja a hivatalos okmányokkal nem rendelkező bevándorlók kiutasítására vonatkozó szabályokat. Az ellenzék közölte: az Alkotmánytanácshoz fordul a törvény miatt.

A nemzetgyűlés szerdán délután fogadta el a törvényt 297 igen és 193 nem szavazattal, a szenátus pedig este hagyta jóvá 182 igen és 151 nem szavazattal.

Miután a centristák nyomására márciusban lekerült a napirendről az állampolgárságtól való megfosztás lehetőségének kiszélesítése, két vitatott kérdésben kellett dönteni a törvény elfogadásához: a súlyos betegségben szenvedő illegális bevándorlók tartózkodási engedélye megadásának és a kiutasításra váró személyek fogva tartásának új szabályozásában.

"Beteg külföldiek" a jövőben csak akkor kaphatnak tartózkodási engedélyt, ha a származási országukban nincsen megfelelő gyógykezelés.

A baloldali ellenzék arra hívta fel a figyelmet, hogy ha létezik is megfelelő kezelés az adott országban, pénzügyi és földrajzi okokból az gyakran elérhetetlen számos beteg számára.

Az új rendelkezés ugyanakkor lehetővé teszi a közigazgatási hatóságnak "kivételes humanitárius körülmények" figyelembe vételét, miután megkapta a regionális egészségügyi hatóság vezetőjének véleményét.

A kiutasításra váró bevándorlók fogva tartása kapcsán a végleges szöveg a nemzetgyűlés és a kormány álláspontját tartalmazza: az illetékes bíró a jelenlegi két nap helyett öt nap alatt hozhatja meg döntését a fogva tartásról. Az intézkedés a kiutasítási eljárások hatékonyságának növelését célozza, mivel jelenleg az őrizetben tartott illegális bevándorlók kevesebb mint 30 százalékát utasítják ki végül az országból.

Claude Guéant belügyminiszter üdvözölte a "teljes körű és kiegyensúlyozott, a hatékony és igazságos bevándorlási politikát célzó" jogszabály elfogadását.

Az ellenzék közölte: az Alkotmánytanácshoz fordul a törvény miatt.