Bulgária és Románia schengeni csatlakozásáról is tárgyalt Martonyi János

InfoRádió / MTI
2011. május 5. 16:04
A Bulgária és Románia schengeni csatlakozásához kapcsolódó teendőkről, a nyugat-balkáni fejleményekről és az arab országokban végbemenő változásokról folytatott megbeszéléseket Martonyi János külügyminiszter bolgár kollégájával, Nikolaj Mladenovval Szófiában - közölte a Külügyminisztérium.

A közlemény szerint Martonyi János útja abba a látogatássorozatba illeszkedik, amelynek keretében a magyar diplomácia az Európai Unió soros elnökeként is reagál a dél-mediterrán térség és a Közel-Kelet eseményeire.

A magyar tárcavezető előadást tartott a Szófia-platform: közép- és kelet-európai tapasztalatok, észak-afrikai és közel-keleti változások című nemzetközi konferencián. Egyiptomban és Tunéziában tett közelmúltbeli látogatásainak tapasztalatait felhasználva arról beszélt, hogy a közép-kelet-európai rendszerváltások tanulságai hogyan hasznosíthatóak az arab világban jelenleg tapasztalható változásoknál, az országok politikai átalakításánál - olvasható a tájékoztatásban. Mint írták, Martonyi János szólt arról is, hogy az Európai Unió eddig milyen segítséget nyújtott, és a jövőben milyen támogatást tud adni az észak-afrikai államoknak.

Bolgár partnerével, Nikolaj Mladenovval a magyar diplomácia vezetője áttekintette a Bulgária és Románia schengeni csatlakozásával összefüggő legutóbbi fejleményeket és teendőket. Ezzel összefüggésben Martonyi János biztosította partnerét Magyarország támogatásáról. Mindkét fél egyetértett Horvátország mielőbbi EU-tagságával, a csatlakozás stabilizáló szerepet játszhat a térség egészében és jelezné a bővítési folyamat nyitottságát is - olvasható a közleményben.

A találkozón áttekintették a Nyugat-Balkán legutóbbi fejleményeit, valamint véleményt cseréltek az arab országokban, különösen Líbiában és Szíriában végbemenő változásokról.

A magyar külügyminisztert fogadta Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök is, a találkozón a kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséről, Bulgária schengeni csatlakozásáról, illetve az európai integráció egyéb kérdéseiről volt szó a külügyi kommüniké szerint.