Évente százmillió szegényt "termel" az egészségügy

InfoRádió / MTI
2010. november 22. 17:40
A biztosítás hiánya, a betegségek és az orvosi számlák miatt évente mintegy száz millióan sodródnak szegénységbe a világon - derült ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentéséből, amely szerint Magyarországon is problémát jelent az ellátások megfizetése.

A Die Welt című napilap által idézett adatokból megállapítható, hogy az egészségügyi ellátás finanszírozása nemcsak a fejlődő országokban jelent nehézséget. A WHO szerint az ipari országok lakosainak is gondot jelentenek a kezelés költségei, az Egyesült Államokban a legtöbb magánszemély azért adósodik el, mert nem tudja fizetni ellátásának terheit.

Magyarországhoz hasonlóan Görögországban, Portugáliában és Lengyelországban is sokaknak anyagi nehézségeket kell elszenvedniük egészségügyi ellátásuk miatt - olvasható a jelentésben.

A WHO rámutat, hogy világszerte 150 millió ember anyagi helyzete roppan meg, mert nem rendelkezik a megfelelő egészségügyi biztosítással. A nemzetközi szervezet éppen ezért felszólította a fejlődő országokat, hogy növeljék az egészségügyi szférára szánt kiadásaikat, például a dohány- és alkoholtermékekre kirótt adó révén.

A tehetős országoknak mindenekelőtt az egészségügyi ellátás hatékonyabbá tételén kell munkálkodniuk. A WHO számításai szerint ugyanis évente közel 300 milliárd dollár folyik el a nem kellőképpen hatékony kórházi kezelések miatt.

"Az ellátásra szorulók közül senkinek sem lenne szabad anyagi csőddel szembenéznie" - hangsúlyozta Margaret Chan, a szervezet főigazgatója.

A jelentés szerint tekintetbe véve a gazdaság lassulását, a betegségek globalizációját és az öregedő társadalmakat, soha nem volt nagyobb szükség univerzális egészségügyi ellátásra, mint manapság.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Márton Izabella, a Magyar Szegénységellenes Hálózat igazgatója
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást