"A gyerekek nagyobb biztonságban vannak Kabulban, mint Londonban"

Infostart
2010. november 22. 18:40
Egy vezető brit diplomata óriási vitát váltott ki azzal a kijelentésével, miszerint az afgán főváros biztonságosabb hely a gyerekek számára, mint London vagy New York.

Mark Sedwill, Afganisztán egykori brit nagykövete, jelenleg pedig a NATO polgári főképviselője azt találta mondani a CBBC televízió interjújában, hogy a gyerekek valószínűleg nagyobb biztonságban vannak az afgán fővárosban, mint Londonban, Glasgow-ban vagy New Yorkban.

Kijelentése hatalmas vitát váltott ki. A háború sújtotta országban dolgozó segélyszervezetek például gyorsan cáfolták a diplomata véleményét azzal, hogy Afganisztánban rendkívül magas a gyermekhalandóság, és már több mint három évtizede háborúk és viszályok sújtják az országot.

Sedwillt cáfolja az ENSZ tavaly megjelent riportja is, amely szerint Afganisztán a legveszélyesebb hely, ahova születni lehet. Összesen 1795 gyereket öltek vagy sebesítettek meg a háború 2008. szeptember és 2010. augusztus közötti időtartama alatt.

Mark Sedwill egy, a bombatámadásokat firtató kérdésre válaszolva mondta azt, hogy Kabulban és a többi nagy afgán városban valójában csak kevés bomba robban. "A gyerekek valószínűleg nagyobb biztonságban vannak, mint Londonban, New Yorkban, Glasgow-ban vagy a többi nagyvárosban. A legtöbb gyerek biztonságban élheti az életét. Ez egy nagyon családközpontú társadalom" - magyarázta a diplomata.

Ashley Jackson, az Oxfam brit segélyszervezet munkatársa hangsúlyozta: "Afganisztán a legrosszabb hely, ahova születni lehet. A gyerekek ötöde nem éli meg az ötéves kort, és csak 12 százalékuk végzi el a középiskolát. Minden elérhető statisztika azt mutatja, hogy a helyzet Afganisztánban elég szörnyű".

"Nemcsak a bombákról van szó. Naponta 850 gyerek hal meg Afganisztánban olyan megelőzhető és gyógyítható betegségekben, mint a hasmenés, a tüdőgyulladás vagy az alultápláltság" - ezzel már a szintén brit szervezet, a Save the Children vezetője, Ashley Jackson érvelt.

Mark Sedwill szóvivője azzal próbálta kimagyarázni a helyzetet, hogy a megjegyzés csak a kabuli bombatámadások okozta veszélyre vonatkozott. A diplomata egyébként éppen Londonban tölti a szabadságát, négyéves lánya pedig a brit fővárosban él.