Törvényalkotási szükséghelyzet a megszorító-csomagok miatt

InfoRádió / MTI
2010. október 29. 14:04
Törvényalkotási szükséghelyzetet hirdetett ki pénteken november első felére Miroslava Nemcová, a cseh képviselőház elnöke, hogy a koalíció gyorsított eljárásban elfogadhassa a jövő évi megszorító-csomagot.

Nemcová döntése alapján a törvényalkotási szükséghelyzet, amelyet a kormány kért a parlamenttől, november 1-től november 15-ig tart. A két hét alatt a képviselőháznak négy olyan törvénymódosítást kellene elfogadnia, amely lehetővé teszi a megtakarításokat a jövő évi költségvetésben.

A szociális támogatások megnyirbálásán kívül ebben a csomagban van például az állam által támogatott lakástakarékosságból származó nyereség új, fokozott mértékű megadóztatása. Az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) bejelentette: nem zárja ki, hogy az intézkedést az alkotmánybíróság elé viszi.

"Mérlegelünk minden lehetőséget, még azt is, hogy alkotmányos panaszt teszünk a kormányra, mert szerintünk nem volt joga a törvényalkotási szükséghelyzet kihirdetését kérni" - kommentálta Nemcová döntését Jeronym Tejc, a szociáldemokraták alelnöke.

Miroslav Kalousek pénzügyminiszter szerint viszont ez az egyetlen módja annak, hogy a jövő évi költségvetés az eredeti koncepció alapján legyen elfogadva, s biztosítva legyen a maximálisan 135 milliárd koronás hiány, ami a bruttó hazai termék 4,6 százalékának felel meg. Az idén 5,3 százalékos hiányt várnak Csehországban.

A kormány már korábban jelzett lépése a sajtóban is vitát váltott ki. A szociáldemokraták álláspontja szerint amennyiben a parlament koalíciós többsége megszavazza a lakástakarékosság állami támogatásának visszamenőleges adóját, alkotmányt sért, s ez megtámadható lesz az alkotmánybíróságon.

A cseh képviselőház a héten fogadta el első olvasatban a jövő évi költségvetés tervezetét. A büdzsé kiadási oldalán 1.179,8 milliárd korona, a bevételin pedig 1.044,8 milliárd korona szerepel, ez adja 135 milliárd koronás hiányt (5,5 milliárd euró).

A költségvetés ezen paraméterein már nem lehet változtatni, a második olvasatban viszont lehetőség van az egyes tételek belső átcsoportosítására.

A 200 tagú képviselőházban a koalíciónak 118 mandátuma, tehát kényelmes többsége van.