eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Szemétkomposztálás: Ausztria az Európa-bajnok

Az Európai Unió bajnokának számít Ausztria a környezetvédelem egyik fontos területén: már 20 éve folyamatosan tökéletesíti a hulladék szelektálásának és feldolgozásának módszereit, ennek eredményeként ma már a háztartási hulladék 40 százalékát komposztálja. Ez évi 2 millió tonnát jelent a 8,3 millió lakosú országban.

Az ország 550 létesítménnyel rendelkezik a mezőgazdaságban, a településeken és a háztartásokban keletkező szemét hasznosítására a szövetségi környezetvédelmi hivatal adatai szerint. Ebben a számban nem szerepel a házi komposztálás, amelynek keretében évi másfél millió tonna zöldhulladékot, avart és más természetes úton lebomló szerves anyagot dolgoznak fel.

A szelektálás tudatosságát, amely ezt a rendszert élteti, törvény is támogatja: 1995 óta kötelező az osztrák háztartásokban keletkező természetesen lebomló és egyéb anyagok különválogatása. A nagy ausztriai szupermarketek a maguk módján vesznek részt ebben az erőfeszítésben - néhány eurocenten forgalmaznak környezetbarát, biológiai úton lebomló anyagból készült zacskókat.

Bécs és több más ausztriai város már az 1980-as években belevágott a komposztálás nagy kalandjába. Az osztrák főváros 1,2 millió lakója évente mintegy 90 ezer tonnányi gondosan kiválogatott, főleg kerti hulladékot gyűjt össze újrahasznosításra. 45 ezer tonna komposztot állítanak elő így, amit a várost övező dombok szőlőiben, a mezőkön hasznosítanak újra, az igénylők térítés nélkül részesülhetnek belőle. További 10 ezer tonnából biogázt termelnek, amely a városi fűtési hálózatban több száz otthon melegét biztosítja.

Graz, Ausztria második legnagyobb városa még Bécset is megelőzi egy főre számított teljesítményét tekintve: egy-egy polgára átlag évi 87 kiló biológiai úton lebomló hulladékot gyűjt össze.

A települések mindent megtesznek a komposztálás támogatására. "Ez alapvetően környezetvédő intézkedés" - magyarázza Wojciech Rogalski, a bécsi városháza hulladékstratégiájának fő illetékese. Ha a hulladékot nem komposztálják, el kell égetni, ami nem csupán szén-dioxid kibocsátással jár, hanem a mérgező hamu kezelését is szükségessé teszi.

A statisztikák alaposabb tanulmányozásából kitűnik, hogy az Európa-bajnok Ausztria is bőven rendelkezik még tartalékkal. A biológiailag lebomló hulladékok 43 százaléka még Grazban is a rossz kukába kerül, és így nem hasznosítható.

Bécsben nagy az eltérés az érintett terület szerint: a belvárosban, ahol a házaknál nincs erre szolgáló gyűjtőtartály, egy lakos évi 12 kiló lebomló hulladékot szolgáltat, a külvárosban évi 100 kiló az összegyűjtött mennyiség. Az osztrák fővárosban a becslések szerint a jelenlegi mennyiségen túl évente további 200 ezer tonnát lehetne komposztálni.

Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×