eur:
394.22
usd:
369.07
bux:
65632.01
2024. április 23. kedd Béla

Nagaszaki: soha ennyi ország nem vett részt a megemlékezésen

Harminckét ország képviseltette magát a Nagaszaki elleni amerikai atomtámadás 65. évfordulóján, hétfőn rendezett megemlékezésen, ami rekordnak számít.

Köztük volt Nagy-Britannia és Franciaország is, amelyeknek képviselői három nappal korábban ott voltak a hirosimai megemlékezésen. John Roos amerikai nagykövet viszont, akinek személyében hazája szintén először képviseltette magát az első atombomba ledobására emlékező idei ünnepségen Hirosimában, elfoglaltságára hivatkozva távol maradt a nagaszaki ceremóniától, és Washington más képviselője sem ment el arra.

Igaz, Roos rögtön tavalyi hivatalba lépése után ellátogatott Hirosimába.

A sok ország által atomhatalomnak tekintett Izrael képviselője is először vett részt a minden évben megrendezett megemlékezésen.

"Nagaszaki - Hirosimával együtt - továbbra is minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy a világ megszabaduljon minden atomfegyvertől" - mondta az ünnepségen Taue Tomihisza, Nagaszaki polgármestere.

A résztvevők egyperces néma csenddel emlékeztek helyi idő szerint 11 óra 2 perckor, amikor 65 évvel ezelőtt az amerikai pilóták ledobták a városra a "kövér embernek" elnevezett plutóniumbombát. A keletkezett hőség és radioaktív sugárzás mintegy 80 ezer ember életét követelte akkor, illetve hónapokon belül. A hirosimai támadásnak 140 ezer halálos áldozata volt.

Címlapról ajánljuk
Patthelyzet: erősödik az idegengyűlölet, de az orosz gazdaságnak nagy szüksége lenne a vendégmunkásokra

Patthelyzet: erősödik az idegengyűlölet, de az orosz gazdaságnak nagy szüksége lenne a vendégmunkásokra

A közép-ázsiai vendégmunkások kulcsszerepet játszanak az orosz gazdaságban, a márciusi, moszkvai terrortámadás azonban jókora zavart okozott a bevándorláspolitikában. Gönczi Róbert, a Migrációkutató Intézet elemzője az InfoRádióban elmondta: „társadalmi trendforduló” érzékelhető a bevándorlókkal szemben, amit egy idő után már az orosz kormányzat sem hagyhat figyelmen kívül. A helyzet nem könnyű, ugyanis az állam eddig vendégmunkások alkalmazásával próbálta mérsékelni a munkaerőhiányt.

Nagy durranás: régóta várt amerikai szuperfegyvert kaphatnak az ukránok

Kijev már szinte a háború kitörését követően kérte Washingtontól, hogy küldjön több száz kilométeres hatótávolságú ballisztikus rakétákat is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.23. kedd, 18:00
Sz. Bíró Zoltán
történész, Oroszország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×