Õrizetbe vették Amerikában a kémügy tizenkettedik gyanúsítottját

InfoRádió / MTI
2010. július 13. 17:47
Õrizetbe vettek az Egyesült Államokban egy tizenkettedik személyt a leleplezett orosz kémhálózat kapcsán, de nincs elég bizonyíték, hogy bűnvádi eljárást indítsanak ellene - közölték szövetségi hatóságok.

A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) kémelhárítási osztálya tavaly ősz óta tartotta megfigyelés alatt a szóban forgó 23 éves fiatalembert, aki orosz állampolgár. A bevándorlási szabályok megsértése címén fogták le, és várhatóan már kedden kitoloncolják.

A hidegháború szellemét idéző hírszerzési ügyben korábban tizenegy, Oroszországnak dolgozó ügynök ellen emeltek vádat, közülük tíz, az Egyesült Államokban letartóztatott ügynököt egy kémcsere keretében kitoloncoltak Oroszországba.

A tizenkettedik személy nevét nem hozták nyilvánosságra, de annyit tudni róla, hogy a kémelhárítás nem sokkal azután figyelni kezdte, hogy tavaly októberben az Egyesült Államokba érkezett. Nem tudni, hogy a férfi olyan kiképzést kapott-e, mint a korábban letartóztatott és kitoloncolt orosz ügynökök. Az amerikai hatóságoknak nincs bizonyítékuk arra, hogy az illető titkos vagy érzékeny információkat szerzett volna meg vagy adott volna át.

A történelmi kémcsere óta - amelyre pénteken a bécsi repülőtér aszfaltján került sor - az érintett 14 személy sorsáról a közvélemény az Egyesült Államokban, Oroszországban és Nagy-Britanniában nem tud. Oroszország négy elítéltet adott a tíz, fedésben dolgozó orosz ügynökért cserébe. Előbbiek közül ketten Nagy-Britanniába utaztak.

Az amerikai vádhatóság, a manhattani ügyészség azt állította, hogy az orosz hírszerzés úgynevezett alvó ügynököket akart telepíteni az Egyesült Államokba. Feladatuk az volt, hogy az amerikai társadalomba illeszkedve behatoljanak a döntéshozó körökbe olyan célpontoknak a kiszemelésében, akiket Moszkva később beszervezhetett volna kémkedésre.

Az ügyészség szerint az orosz ügynökök a hidegháborús kémhistóriákat idéző ügyben korszerű és hagyományos módszereket alkalmazva tevékenykedtek. A New York-i Queens kerület egy pályaudvarán például azonos, narancssárga szatyrokat kicserélve adtak át egymásnak pénzt, és az is előfordult, hogy a pénzt elásták, hogy azt valaki két évvel később kiássa. Egyes ügynökök rejtett üzeneteket helyeztek el weboldalakon az orosz Külső Hírszerző Szolgálat számára.