Hogyan szabadult fel Angela Merkel?

InfoRádió / MTI
2010. május 8. 17:46
Az antiszemitizmus minden formája ellen történő fellépés az egész társadalom kötelessége a német kancellár szerint. Angela Merkel a Süddeutsche Zeitung szombati számában, a második világháború befejeződésének 65. évfordulója kapcsán megjelent interjúban elmondta: "május 8. Németország és Európa nemzetiszocializmus alól történt felszabadulásának napja".

Angela Merkel a Süddeutsche Zeitung szombati számában, a második világháború befejeződésének 65. évfordulója kapcsán megjelent interjúban hangsúlyozta, hogy az antiszemitizmus elleni harc az egész társadalmat érinti, még akkor is, ha az emberek túlnyomó többsége nem antiszemita.

"Én magam mindig az antiszemitizmus ellen fogok harcolni" - jelentette ki a német kancellár, utalva arra: ezen az sem változtat, hogy gyakran kap olyan szidalmazó leveleket, amelyekben a többi között "a zsidók világméretű összeesküvésének bábjaként" bélyegzik meg.

Merkel - aki vasárnap részt vesz a Győzelem Napja alkalmából Moszkvában rendezendő ünnepségeken - figyelmeztetett arra, hogy az antiszemitizmus több formában jelentkezik. Ennek kapcsán első helyen említette a holokauszttagadást, a többi között azt az állítást, hogy a zsidók szisztematikus megsemmisítése egyáltalán nem volt szisztematikus. Vagy példaként hozta fel azt a nézetet, hogy Németországban a zsidó óvodák, a zsidó iskolák, a zsinagógák és más zsidó létesítmények rendőri védelmére Izrael politikája miatt van szükség.

Németország kancellárja a leghatározottabban elutasította, hogy a holokausztot bármi mással egyenlőnek tekintsék. "Véleményem szerint megengedhetetlen minden formája annak, hogy a holokauszt egyedülálló és semmivel össze nem hasonlítható tényeit bármi mással egy lapon említsék" - hangsúlyozta Angela Merkel. A kancellár hangsúlyozta, hogy "a holokauszt egyedülállósága" része történelemfelfogásának.

Az újság kérdésére válaszolva Merkel határozottan elutasította azt is, hogy a katolikus egyház antiszemita lenne. A Pius Testvériség holokauszttagadó püspökeivel kapcsolatos vitára utalva úgy értékelte, hogy a kérdésről annak idején világos és tisztázó vita folyt. Meggyőződésének adott hangot: XVI. Benedek pápa arra törekszik, hogy az egyházak közötti párbeszéd útján temessék be a zsidókkal kialakult árkokat.

Angela Merkel a múlttal való szembenézést, a múlt feldolgozását rendkívül fontosnak nevezte. A múlt feldolgozásában - mint emlékeztetett - maga is részt vett és részt vesz. A kancellár ennek kapcsán hangsúlyozta: csakis akkor lehet hatékonyan fellépni az antiszemitizmus ellen, ha feltárják, hogy az milyen mértékben terjedt el a lakosság körében.

A német kancellár hangsúlyozta az emlékezés és a fiatalok felvilágosításának szükségességét is. Felhívta a figyelmet arra, hogy egyre kevesebb a túlélő. Úgy vélekedett, hogy Németországnak ebből fakadóan is komolyan kell vennie az áldozatokkal szembeni, soha el nem évülő felelősségét. Ebből következik ugyanakkor a történelem megismerésének különleges felelőssége is - hangsúlyozta a kancellár, aki szerint a történelem "bagatellizálása" annak nem megfelelő ismeretéből is adódhat.

A Süddeutsche Zeitung kérdésére válaszolva Angela Merkel kijelentette, hogy május 8. számára egy szörnyű háború, milliók meggyilkolása, a holokauszt végét jelenti. "Május 8. Németország és Európa nemzetiszocializmus alól történt felszabadulásának napja" - jelentette ki a kancellár.