eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Verespatakot a világörökség részévé nyilváníttatná Románia

Románia vizsgálja annak a lehetőségét, hogy az UNESCO világörökségének részévé nyilváníttassa Verespatakot (Rosia Montana), ahol aranybányát nyitna egy cég.

Hegedűs Csilla, a romániai művelődésügyi miniszter tanácsadója az MTI-nek csütörtökön elmondta, hogy a Kelemen Hunor által vezetett szaktárca jelenleg fontolgatja, elindítsa-e a hosszas eljárást.

A tanácsadó szerint amennyiben sikerülne a világörökség részévé nyilváníttatni Verespatakot, akkor a település fokozottabb védettségnek örvendene. Első lépésként a román minisztérium esetleges kérése úgynevezett várakozó listára kerülne. Amennyiben az UNESCO megalapozottnak tartja a román állam kérését, akkor a bukaresti hatóságoknak költséges dokumentációt kell összeállítaniuk a végleges elismerés érdekében.

A tanácsadó hozzátette: Kelemen Hunor miniszter fontosnak tartja, hogy a verespataki templomokat, temetőket ne költöztessék el, és őrizzék meg a település kulturális örökségét. A miniszter a héten kijelentette, hogy Verespatak számára közép- és hosszútávon a bányászatnál sokkal jövedelmezőbb megoldásokat is lehetne találni. Jelenleg ugyanis a településen nagyon magas a munkanélküliség az egykori állami bánya bezárása miatt.

A Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) nevű kanadai-román vegyes vállalat már több mint tíz éve próbálja megszerezni az engedélyeket a román államtól, hogy megnyithassa Európa legnagyobb külszíni aranybányáját az ott rejlő 330 tonna arany és 1600 tonna ezüst kitermelése érdekében. A vállalat ciántechnológiát alkalmazna, és felszámolná a települést, ami romániai és magyarországi civil, valamint tudományos szervezetek és egyházak tiltakozását váltotta ki.

Címlapról ajánljuk
Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
A mesterséges intelligencia betört a vállalati világba - Hogyan használjuk a generatív AI-t üzleti környezetben?

A mesterséges intelligencia betört a vállalati világba - Hogyan használjuk a generatív AI-t üzleti környezetben?

A gépi tanuláson (machine learningen) alapuló alkalmazások és szolgáltatások már átszövik mindennapjainkat, elég csak a különböző streaming szolgáltatók ajánlórendszereire vagy az okostelefonunk arcfelismerésére gondolni. Ennek adott extra löketet a ChatGPT-t is meghajtó GPT-3 és hozzá hasonló transformer alapú modellek megjelenése, ami széles körben is a felhasználók kezébe adta a folyékonyan kommunikáló algoritmus élményét. Miképp segíthetnek a nagy nyelvi modellek az üzleti folyamatok hatékonyabbá tételében? Erről tart előadást április 23-ai AI in Business rendezvényünkön Ignácz Péter a KPMG managere. 

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×