Négy évtized múlva nagy bajba kerülhet az emberiség

Infostart
2009. október 13. 11:30
Mintegy 70 százalékkal kellene növelni a világon megtermelt élelmiszerek mennyiségét az elkövetkezendő 40 év alatt ahhoz, hogy a Föld egyre növekvő lakossága ellátható legyen - figyelmeztet az ENSZ élelmezési szervezete.

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint, ha nem növekszik az élelmiszer-előállításra használt földterület nagysága, akkor 2050-ben már mintegy 370 millió embernek kell éhezéssel szembenéznie.

A szervezet arra számít, hogy a föld lakossága az évszázad közepére a mostani 6,7 milliárdról 9,1 milliárdra emelkedik. A klímaváltozás szintén hatással lesz az élelmiszertermelésre, hiszen árvizeket, vagy éppen aszályokat eredményez majd.

Az élelmezési szervezet arra is rámutatott, hogy évente mintegy 83 milliárd dollárnak (16 600 milliárd forintnak) megfelelő összeget kellene befektetni a fejlődő országok mezőgazdaságába annak érdekében, hogy 2050-ben elegendő élelmiszert tudjanak termelni.

Mint Jacques Diouf, a FAO főigazgatója elmondta, a Föld egyre növekvő lakossága és a városiasodás rendre az ellen hat, hogy megfelelő mennyiségű élelmiszer álljon rendelkezésre. Mindez azt eredményezi, hogy megkétszereződik az igény az élelmiszerek iránt. Ezt tetézi az, hogy folyamatosan szűkülnek a természeti források, például a termelésre használható földterület, szűkül a növényvilág sokszínűsége.

Ráadásul a jövőben magasabb átlaghőmérsékletre és szélsőségesebb időjárásra kell számítanunk. Várhatóan növekedni fog a növény- és állatvilágot tizedelő betegségek száma és előfordulásának gyakorisága.

Hamarosan versenyre kelhetnek egymással a bioüzemanyag-, valamint az élelmiszergyártók. Szavai szerint előbbi az elkövetkezendő évtizedben mintegy 90 százalékkal bővülhet.

A szervezet vezetője szerint különösen Afrika és Ázsia kerülhet bajba, ha nem növekszik a megtermelt élelmiszer mennyisége.

Rámutatott arra is: a nagy gazdaságok mellett egyre nagyobb figyelmet kell szentelni az úgynevezett háztáji gazdaságoknak is.