Minimálbéres dolgozó után nem kell járulékot fizetni a francia kisvállalkozónak

Infostart
2009. szeptember 22. 19:00
Sikeres és hatékony, ezért a francia kormány valószínűleg egy évvel meghosszabbítja a "zéró teher" nevet viselő intézkedését, melynek lényege az, hogy a tíz főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató cégeknek semmilyen járulékot nem kell fizetniük az új, minimálbéren felvett dolgozóik után.

Sikeres és hatékony, ezért a francia kormány valószínűleg egy évvel meghosszabbítja a "zéró teher" nevet viselő intézkedését, melynek lényege az, hogy a tíz főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató cégeknek semmilyen járulékot nem kell fizetniük az új, minimálbéren felvett dolgozóik után.

A tavaly decemberben bevezetett kedvezmény eddig félmillió új munkahelyet eredményezett, és azzal alapvetően a két-három fős cégek éltek. Amint arról az InfoRádióban korábban beszámoltunk, a zéró teher csökkenő formában ugyan, de a bruttó 1321 eurós, mai árfolyamon közel 360 ezer forintnak megfelelő minimálbér másfélszereséig érvényes, a rendes adózási rend a 600 ezer forintot elérő béreknél áll vissza.

Az egyetlen feltétel, amelynek a kedvezményért folyamodó cégeknek eleget kell tenniük, és amely egyben a visszaéléseket hivatott megelőzni az, hogy nem lehet olyan posztra embert felvenni, ahonnan az utóbbi félévben elbocsátottak valakit. A munkaügyi központok jelentése szerint ennek az előírásnak a vállalatok több mint 90 százaléka megfelel, ráadásul az új munkaszerződések közel negyven százaléka határozatlan időre szól, amit a kormány kellemes meglepetésként értékel.

Akárcsak azt, hogy az új alkalmazottak fele 25 évesnél fiatalabb. Ez utóbbinak a francia munkaügyi államtitkár különösen örül, mert, mint fogalmazott, a kedvezmény modellezésekor azt gondolták, hogy azzal elsősorban a nyolc-tíz fős vállalatok fognak élni, és kevéssé érinti majd a fiatalokat.

Laurent Wauquiez a sajtónak nyilatkozva azt mondta: az eddigi adatok azt mutatják, hogy a zéró teher iránt a kereskedelmi szektor, valamint az építőipar részéről mutatkozott a legnagyobb érdeklődés, és úgy vélte, év végéig az ily módon létrejött új munkahelyek száma valószínűleg eléri a 700 ezret. "Normális időben a tíz főnél kevesebbet foglalkoztató cégek pontosan ennyi embert vesznek fel egy év alatt" - tette hozzá, ami szerinte azt jelenti, hogy az intézkedéssel a kormánynak sikerült ebben a vállalati körben elejét vennie a munkahelyek tömeges megszűnésének.

A sikeren felbuzdulva a francia munkaügyi államtitkár bejelentette: várhatóan egy évvel meghosszabbítják a kedvezményt, a Fillon-kabinet ugyanis eredetileg úgy tervezte, hogy ezt a rövid idő alatt rendkívül népszerűvé vált, amúgy kizárólag a gazdasági válság kezelésére kidolgozott engedményt idén decemberben megszünteti. Laurent Wauquiez szerint a hosszabbítás mellett szól az is, hogy a zéró teher az eredetileg tervezett 700 millió euró helyett várhatóan csak 400 millióba kerül a költségvetésnek.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást