A szlovák államfő nem lát okot a bocsánatkérésre

InfoRádió / MTI
2009. augusztus 28. 10:39
A szlovák államfő nem látja semmi okát annak, miért kellene Pozsonynak bocsánatot kérnie Sólyom Lászlótól a múlt pénteki diplomáciai incidens kapcsán. A londoni Economist szerint viszont ez nem csupán lekezelő diplomáciai lépés volt, de EU-előírásokat is sértett.

"Ivan Gasparovic elnök úr nem lát okot arra, miért kellene a szlovák félnek bocsánatot kérnie" - nyilatkozta Marek Trubac elnöki szóvivő a Pravda című független pozsonyi napilap pénteki számában.

A szóvivő Kumin Ferencnek, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetőjének nyilatkozatára reagált, aki a Magyar Televízió Az este című műsorában szerdán azt mondta: a Sólyom Lászlót augusztus 21-én ért sérelemmel a Magyar Köztársaság olyan sértést kapott a szlovák féltől, ami miatt elégtételt kell kapnia.

A magyar államfő múlt pénteken Révkomáromban részt vett volna Szent István szobrának felavatásán, de személyét a szlovák hatóságok aznapra nem kívánatosnak minősítették, s ezzel meghiúsították látogatását.

Kumin Ferenc felvetését, miszerint Sólyom László és Ivan Gasparovic a visegrádi négyek államfőinek két hét múlva Lengyelországban sorra kerülő találkozóján megvitatnák a kétoldalú magyar-szlovák kapcsolatokat is, viszont a szlovák fél pozitívan fogadta.

"Amennyiben Sólyom elnök úr érdeklődést mutat egy ilyen találkozó iránt, nem látunk okot arra, miért ne valósulhatna meg" - jelentette ki a szlovák elnöki szóvivő.

A magyar-szlovák kapcsolatok legújabb fejleményeit a két ország külügyminiszterei a hét végén vitatják meg. Balázs Péter és Miroslav Lajcák vasárnap a szlovéniai Bledben egy nemzetközi tanácskozás idején folytatnak külön megbeszélést.

EU-szabályt sértett

Nem csupán lekezelő diplomáciai lépés volt, de EU-előírásokat is sértett annak megakadályozása, hogy Sólyom László átlépje a szlovák határt - írta a magyar köztársasági elnök meghiúsult révkomáromi látogatásáról a londoni The Economist.

A tekintélyes brit gazdasági-politikai hetilap pénteken megjelent legújabb kiadásának elemzése szerint a jó modor megkövetelése nem oldja meg a vitás kérdéseket, de idővel elavulttá teheti azokat.

Az EU ezt a receptet alkalmazta új tagjaival szemben 2004-ben, ám legalábbis Magyarország és Szlovákia esetében ez már nem működik - olvasható a The Economist írásában.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Csáky Pál
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást