Bojkott lehet a válasz a terrorista szabadon engedésére

Infostart
2009. augusztus 24. 19:20
Az amerikai közvélemény egy része meg van győződve arról, hogy a huszonegy évvel ezelőtt, a skóciai Lockerbie felett történt, 280 - főleg amerikai - halálos áldozatot követelő repülőgép-robbantásért felelős Ali Mohamed al-Megrahit üzleti érdekből szolgáltatta vissza Líbiának a skót kormányzat, és nem azért mert súlyos rákbetegségben szenved. Emiatt a brit árucikkek bojkottját tervezik.

A felrobbant és Lockerbie skót városkára zuhant Pan Am utasszállító repülőgép tragédiájának fiatal amerikai áldozatait nem tudják feledni a hozzátartozóik, s a közvélemény ennek tudatában helyteleníti, hogy az életfogytiglani börtönre ítélt Ali Mohamed el-Megrahi visszatérhetett Skóciából Líbiába.

Az amerikaiak brit üzleti érdekeket sejtenek a szabadulása mögött. Tiltakozásként egyesek a brit árucikkek bojkottját kezdeményezik, és azt, hogy amerikaiak ne látogassanak Nagy-Britanniába, ehelyett inkább az Ír Köztársaság festői vidékeit tekintsék meg.

A szabadságon lévő Gordon Brown miniszterelnök eddig nem reagált az amerikai felháborodásra, és a brit ellenzék követeli, hogy hozzák nyilvánosságra a terrorista visszaszolgáltatásáról London és Líbia között lefolytatott, miniszteri szintű tárgyalások jegyzőkönyveit. Skóciának, a részleges önállóságáról hozott törvény alapján, saját döntési joga volt a visszaszolgáltatás ügyében, és az amerikai bírálatokat erre hivatkozva nem hajlandó kommentálni David Milliband brit külügyminiszter.

Ha a bojkott-felhívás eredményes lesz, károkat okozhat a brit gazdaság számára, hiszen az amerikai turisták költenek legtöbbet Nagy-Britanniában, évente mintegy 2,2 milliárd fontot, és a skót whiskynek is az Egyesült Államok a legnagyobb vásárlója.

Helytálló lehet-e a felháborodott amerikaiak feltevése, hogy nem csak humanitárius oka volt a rákban szenvedő és az orvosok szerint már valószínűleg csak három hónapig élő líbiai rab visszaszolgáltatásának? A két kőolajipari óriás: a BP és a Shell milliárdokat jövedelmező, új szerződések megkötésére készül a gazdag olajvagyonnal rendelkező Líbiában, míg utóbbi a lendületesen növekvő tőkekészleteiből nagy összegeket készül brit vállalkozásokba fektetni. Emellett négyezer tandíjfizető líbiai diák tanul brit felsőoktatási intézményekben.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást