Lisszaboni Szerződés: feltételeket szabott a német alkotmánybíróság

Infostart
2009. június 30. 13:44
Egyelőre nem írhatja alá a német államfő a Lisszaboni Szerződést, mert annak ratifikálását feltételekhez kötötte az alkotmánybíróság. A Karlsruhéban székelő testülethez a szerződés ellen pártok, politikusok és magánszemélyek emeltek panaszt.

Ma délelőtt kihirdetett ítéletében a német alkotmánybíróság alapjában véve összeegyeztethetőnek ítélte a német alkotmánnyal a Lisszaboni Szerződést, de feltételekhez kötötte annak ratifikálását.

A karlsruhei alkotmánybíróság állásfoglalása szerint a ratifikáció lezárása előtt szükség van a parlament két ház háza, a Bundestag és a Bundesrat beleszólási jogainak erősítésére. Így például az unió által hozott büntetőtörvények csak akkor léphetnek életbe Németországban is, ha a képviselőház is jóváhagyta azokat, továbbá az Európai Unió csak olyan új jogkörökkel ruházhatja fel magát, amelyeket a berlini törvényhozás is megszavazott.

Ezek után a jelenlegi helyzetben Horst Köhler államfő nem írhatja alá a ratifikációs dokumentumot, következésképpen az alkotmánybíróság ítélete késlelteti a ratifikációs folyamat lezárását Németországban.

A berlini kormány szóvivője máris jelezte, hogy a törvényhozás a nyári időszak alatt rendkívüli ülésen foglalkozik az alkotmánybíróság fenntartásaival.

A Lisszaboni Szerződés ellen két lépésben politikusok, pártok, illetve magánszemélyek nyújtottak be alkotmányos panaszokat.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást