Csődbe mehet Kalifornia

Infostart
2009. június 17. 21:30
Magára hagyta a költségvetési krach felé haladó Kaliforniát az amerikai szövetségi állam, Washington nem hajlandó pénzzel kisegíteni Arnold Schwarzenegger kormányzót. Közben már vannak, akik arra készülnek, hogy elvándorolnak Kaliforniából, mert a kormányzó által javasolt brutális költségvetési megszorítások kulturális értelemben is megváltoztatják az államot.

"Nem könnyű Kalifornia helyzete, de sajnos ezt a költségvetési problémát nekik kell megoldaniuk" - mondta a Fehér Ház szóvivője, lehűtve a reményeket, hogy az Arany Államot központi pénzekkel segítik ki, és így nem kell végrehajtani azokat a sokkolónak tartott megszorításokat, amelyeket Arnold Schwarzenegger kormányzó javasol.

Kalifornia gazdaságát különösen sújtotta az ingatlanpiac összeomlása, de az állam nem tudja további kölcsönökből finanszírozni költségvetését. Schwarzenegger emiatt azzal állt a helyi parlament elé, hogy nincs más megoldás: csak addig nyújtózkodhatnak, ameddig a takarójuk ér. Tanárokat kell majd elbocsátani, természetvédelmi parkokat bezárni és többszázezer gyerektől megvonni az ingyenes orvosi ellátást.

A helyzet olyan súlyos, hogy a korábban a világgazdaságban prominens szerepet játszó szövetségi állam július végére csődbe mehet. A törvényhozást uraló demokraták továbbra is azt állítják: adóemelésekkel is belehet tömni a költségvetési lyukat, nem csak kiadáscsökkentéssel. Februárban azonban már egyszer megemelték az adókat.

Schwazenegger ellenfelei azt mondják, a "Terminátor" a válságot kihasználva akarja végrehajtani azt a brutális sokkterápiát, amit már évek óta meg akart valósítani. A csőd azt jelentené, hogy nem tudnák majd folyósítani például a közalkalmazottak fizetését vagy kifizetni a számlákat.

A hitelminősítő intézetek máris arról beszélnek, hogy rontanak Kalifornia besorolásán. Az AP pedig a befektetők hangulatára utalva idézte a Wells Fargo egyik befektetői tanácsadóját: "eladjuk az összes kaliforniai kötvényünket. Nem szeretjük őket. Pénzügyi értelemben semmi sem fog változni abban az államban, két évig halott lesz" - mondta Tom Tarabicos.

Miközben azonban a befektetők a pénzüket féltik, Kalifornia lakosait elborzasztják a várható megszorítások. A média pedig arról tudósít: vannak, akik az elköltözést fontolgatják, mert kulturális változáson megy át az állam.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást